Świetlica dla seniorów 60+

 

„Aktywny Senior – Niewykluczony”
Działania na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych w wieku poprodukcyjnym.

Zadanie publiczne realizowane jest przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Białystok.

„Aktywny Senior poznaje Polskę”
Działania w ramach Programu Senior Caritas.

Zadanie realizowane jest przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Współfinansowane ze środków Caritas Polska. Pielgrzymki do Augustowa i Studzienicznej oraz Niepokalanowa zostały zrealizowane w ramach projektu „Aktywny Senior poznaje Polskę”.

caritas            caritas

 


 

senior

Świetlica dla seniorów 60 plus oferuje zajęcia plastyczne, florystyczne, krawieckie, kulinarne. W ramach spotkań wspólne spacery, ogniska i wyjazdy pielgrzymkowo-rekreacyjne.

Świetlica rozpoczęła swoją działalność 1 lutego 2017 roku i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 18.00, wejście od ul. Leszczynowej. Opiekunem duchowym Klubu Seniora jest ks. Cezary Czeladko.

 


 

Harmonogram tygodniowy
zajęć dla Seniorów

7 – 11 października 2019

 

Poniedziałekgodz. 15.00 – Zajęcia plastyczne – haft matematyczny
godz. 17.00 – Gimnastyka
Wtorekgodz. 15.00 – Ergoterapia – biżuteria
Środagodz. 15.00 – Film „Dotknij Nieba”
Czwartekgodz. 08.00 – Wyjazd rekreacyjny – woj. podlaskie
Piątekgodz. 15.00 – Zajęcia plastyczne – oprawa haftu

senior

senior galeria

 


 

Wycieczka do Niepokalanowa

[21.09.2019]

Dnia 21 września 2019 r. uczestnicy klubu seniora przy parafii św. Kazimierza w ramach programu „Aktywny Senior Poznaje Polskę” po raz drugi odbyli pielgrzymkę Niepokalanów – Konstancin Jeziorna.

Po przyjeździe do Niepokalanowa odbyła się uroczysta Msza Święta w sanktuarium prowadzonym przez Ojców Franciszkanów. Po Mszy Świętej zwiedziliśmy Muzeum papieskie, jedyną na świecie jednostkę straży Pożarnej złożoną z zakonników oraz muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbe – założyciela klasztoru. Ojciec Franciszkanin bardzo ciekawie opowiedział nam historię życia znakomitego świętego. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła Panorama Tysiąclecia (ruchoma szopka), która przedstawiała historię chrześcijaństwa , opartą na żywotach świętych. Ważnym punktem wyjazdu była indywidualna modlitwa w kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. To jedyne miejsce w Polsce należące do 12 gwiazd w koronie, Maryi Królowej Pokoju. Po duchowych przeżyciach, nadszedł czas na zdrowotny relaks w konstancińskich tężniach, gdzie oddychaliśmy solankowym powietrzem.

Dotlenieni i rozmodleni, ubogaceni w nowe przeżycia wróciliśmy do naszych domów.

 

 


 

Kromka chleba dla sąsiada

[20.09.2019]

W dniu 20 września 2019 roku spotkaliśmy się w placówce Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białymstoku przy ul. Knyszyńskiej 12A, aby wspólnie promować akcję „KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA”. Spotkanie rozpoczął ks. DYREKTOR a pani Ania i pani Czesia pięknie wypełniły dalszą część nagrania, opowiadając o wypiekaniu chleba a także o naszym KLUBIKU. Bardzo ciepło ugościła nas niepełnosprawna młodzież pokazując swoje miejsca pracy. Spotkanie było bardzo interesujące i na długo pozostanie niezapomniane.

 

 


 

Warsztaty malarskie

[09.2019]

Kwietne łąki zawitały do klubu seniora. Kolorowe kwiaty zachwyciły nas swoim wdziękiem, więc postanowiliśmy przenieść ich piękno na płótno. Chwyciliśmy za pędzle i obudziliśmy swoje artystyczne dusze. Chwila po chwili z niepozornych szkiców powstały prawdziwe dzieła sztuki. Póki co, prace przepięknie ozdabiają wnętrze klubu ale już niedługo mamy nadzieję na prawdziwy wernisaż.

 

 


 

Wyjazd: Augustów – Studzieniczna – Uroczysko Święte Miejsce

[06.2019]

Urzekające sosnowe lasy, jeziora i wyjątkowo czyste powietrze skierowały naszą uwagę w okolice Pojezierza Augustowskiego. Tak więc szybko się zorganizowaliśmy i wyruszyliśmy do najbardziej znanej turystycznej miejscowości na Podlasiu. Ciepła woda w jeziorze nakłoniła nas by udać się w rejs gondolami wzdłuż rozsławionej przez ekologów rzeki Rospudy. Bliskość natury, rzeka przecinająca leśne bagna, nieskażony ludzką ręką krajobraz oraz sielskie widoki dostarczyły nam wielu niesamowitych wrażeń. Podczas naszej Augustowskiej przygody mieliśmy również okazję usłyszeć historię kanału oraz podziwiać przepływające przez jedną z działających śluz w Przewięzi łodzie. Było już tak blisko do maleńkiej białej kapliczki w Studzienicznej, że nie mogliśmy nie spędzić paru chwil przed obrazem Matki Bożej, by powierzyć się jej opiece. Mała sesja zdjęciowa przy pomniku Św. Jana Pawła II, krótki spacer wśród dostojnych, choć nieco oswojonych łabędzi i kaczek sprawił nam wiele radości. Nadszedł czas zwiedzić dolinę Rospudy z lądu. Dotarliśmy do Dowspudy, niewielkiej miejscowości w centrum której znajduje się zespół ruin pałacu gen. Ludwika Michała Paca. To najcenniejszy zabytek architektury świeckiej regionu. Natrafiliśmy również do niezwykle tajemniczego miejsca „Uroczysko Święte Miejsce”, z którym związanych jest wiele ciekawych legend. Znajdują się tutaj drewniana kaplica, po brzegi wypełniona obrazami Jezusa i Maryi, kapliczki zawieszone na drzewach oraz krzyż z tabliczką postanowioną przez nawróconych na chrześcijaństwo Jaćwingów w XIII wieku. Ostatnim punktem naszej wyprawy było ognisko, lecz tym razem zamiast kiełbaski na stołach królował smalczyk z ogóreczkiem małosolnym. Dzień upłynął nam bardzo szybko i dostarczył mnóstwo niezapomnianych chwil na łonie natury.

 

 


 

Majowy spacer

[05.2019]

W końcu doczekaliśmy się ciepłego majowego popołudnia, więc czym prędzej wyruszyliśmy na spacer do pobliskiego parku. Uzbrojeni w kijki do nordic walking ’u, przemierzaliśmy dróżki, oglądając młode drzewka owocowe. Piękna pogoda, wspaniałe krajobrazy i wesołe rozmowy w doborowym towarzystwie to wszystko czego nam było trzeba.

 

 


 

Pielgrzymka do Czerwińska

[23.03.2019]

Wielki Post zbliżał się do nas naprawdę wielkimi krokami, a w nas zaczęła kiełkować decyzja, by przeżyć ten czas w sposób wyjątkowy. I tak zrodziła się myśl, aby zorganizować pielgrzymkę i zatrzymać się w gonitwie codziennego życia. Postanowiliśmy nie tracić czasu i wyruszyliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą.

To tu od kilkudziesięciu lat w okresie Wielkiego Postu młodzi aktorzy wystawiają najpiękniejsze misteria pasyjne. Tak było i tym razem: sztuka teatralna poruszyła nasze serca, wprowadzając nas w głęboką zadumę. Wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat artyści przedstawili w dość nowatorski sposób. Symbolika, wykorzystanie instrumentów muzycznych owych czasów oraz dodanie do spektaklu tekstów nabożeństw wielkopostnych, nadało sztuce niezwykłego charakteru. Po spektaklu udaliśmy się na spotkanie się z Matką Pocieszenia. Podczas Eucharystii dokładnie mogliśmy przyjrzeć się cudownemu wizerunkowi Maryi, który znajduje się w głównym ołtarzu klasztornej świątyni.

Niepowtarzalne religijne przeżycia połączyliśmy z chwilą relaksu w miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Zwiedzając niewielkie muzeum w Żelazowej Woli wysłuchaliśmy wielu ciekawych historii związanych z życiem najsłynniejszego polskiego kompozytora. Spacer po parku umilała nam muzyka artysty, a my mogliśmy delektować się ciepłem wiosennego słońca i obserwować budzącą się do życia przyrodę.

Pozostał nam ostatni punkt programu, a mianowicie muzeum Historii Żydów Polskich. Dotarliśmy na Muranów w Warszawie i naszym oczom ukazał się bardzo nowoczesny budynek oraz pomnik upamiętniający bohaterów getta. Multimedialne, najnowszej generacji, muzeum położone w dawnej dzielnicy żydowskiej dokumentowało wielowiekową historię Żydów w Polsce.

Otoczeni duchową opieką Dyrektora Caritas ks. Adama i diakona Tobiasza oraz wspaniałych kierowców, późnym wieczorem pełni niezapomnianych wrażeń, bezpiecznie dotarliśmy do naszych domów.

 

 


 

Kogel-mogel

[02.2019]

Zbliżający się dzień św. Walentego sprawił, że postanowiliśmy wybrać się do kina na trzecią część kultowej komedii „Kogel – mogel” Tak jak przed laty perypetie Kasi Solskiej bawiły nas do łez, tak i teraz w sali kinowej słychać było salwy śmiechu .

Akcja filmu to kontynuacja historii sprzed 30 lat, dlatego też w produkcji mogliśmy zobaczyć większość aktorów znanych z poprzednich części filmu m.in.: Grażynę Błęcka-Kolską, Katarzynę Łaniewską, Ewę Kasprzyk, Zdzisława Wardejna, czy Jerzego Rogalskiego. Młode pokolenie reprezentowali Nikodem Rozbicki, Aleksandra Hamkało oraz Maciej Zakościelny, który wcielili się w rolę dorosłego Piotrusia Wolańskiego, oraz Anna Mucha. Film, mimo mało przychylnych recenzji, bardzo się nam podobał. Jednak wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że pierwsze części tego przedsięwzięcia były dużo lepsze i niezapomniane.

 


 

Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim

[01.2019]

Pod koniec stycznia wzięliśmy udział w wyjątkowym spotkaniu z podróżnikiem Tomaszem Grzywaczewskim, który wraz ze swoją ekipą wyruszył w podróż wzdłuż Martwej Drogi, czyli Transpolarnej Magistrali Kolejowej. Martwa Droga miała być wielkim dziełem Stalina, jednak nigdy nie została dokończona. Blisko siedemset kilometrów torów zostało okupionych niewolniczą pracą dziesiątków tysięcy łagierników. Pan Tomasz podczas spotkania opowiadał o wyprawie, o tym co pozostało z Martwej Drogi i wybudowanych łagrów, a także przedstawił bardzo poruszające zdjęcia, które były znakomitym dopełnieniem historii.

 

 


 

SPOTKANIE OPŁATKOWE

[18.12.2018]

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory…”

Świąteczny czas sprzyja spotkaniom w gronie najbliższych. My również zasiedliśmy przy wspólnym stole, aby podzielić się opłatkiem i „być razem” w tych pięknych chwilach. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji naszych działań z całego ubiegłego roku. Po solidnej dawce śmiechu i dobrych wspomnień zgodnie z tradycją odmówiliśmy modlitwę, przeczytaliśmy fragment Ewangelii o Narodzeniu Jezusa i przełamaliśmy się opłatkiem. Nie zabrakło ciepłych słów i płynących z serca życzeń. Następnie zasiedliśmy przy suto zastawionym stole, by wspólnie celebrować świąteczne spotkanie. Bardzo ucieszyliśmy się z obecności osób, które wspierały w naszych działaniach: ks. Proboszcza – Wojciecha Łazewskiego, ks. Adama Kozikowskiego – Dyrektora Caritas, ks. Bogdana Maksimowicza – przyjaciela Seniorów, a także naszego opiekuna ks. Cezarego Czeladko. Przy gwarze rozmów i śpiewie kolęd spędziliśmy bardzo miły wieczór.

 

 


 

EDYTA GEPPERT

[1.12.2018]

Ostatnią sobotę przed adwentem spędziliśmy na koncercie znanej, bardzo cenionej piosenkarki. Kabaretowa forma koncertu Edyty Gepert trochę nas zaskoczyła. Oczekiwaliśmy artystki nieco bardziej lirycznej, jednak dobre teksty, humor oraz zaprezentowany przekrój przebojów znakomicie wyśpiewanych zrekompensował nam brak utworów takich jak „Szukaj mnie” czy „Jaka róża taki cierń”. Finałowa piosenka „Kocham cię życie” porwała publiczność i twórczyni otrzymała owacje na stojąco. Ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 


 

Spektakl „Gałązka rozmarynu”

[2018]

Spektakl „Gałązka rozmarynu” to opowieść o Polskich Legionach. Postanowiliśmy zobaczyć tę sztukę i udaliśmy się do teatru dramatycznego, żeby obejrzeć losy żołnierzy sprzed stu lat. Akcja rozpoczyna się na krakowskich Oleandrach, tam formuje się Pierwsza Kompania Kadrowa. Młodzi ochotnicy przybywają ze wszystkich stron podzielonego zaborami kraju, by włączyć się do walki o niepodległą Polskę. W dalszej części przedstawienia aktorzy pokazali życie Legionistów walczących na froncie. Liczna obsada aktorska fantastycznie wcieliła się w odgrywane postaci. Przedstawienie zrealizowane zostało z dużym rozmachem. Pełne wielu emocji, widowiskowych momentów, przeplatanych pieśniami patriotycznymi zmusiło nas do refleksji. Wyjście na spektakl było doskonałą okazją by uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

 


 

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

[11.11.2018]

Listopad to miesiąc szczególnie poświęcony uroczystościom związanym z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. My również postanowiliśmy wziąć udział we wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych, zorganizowanym w naszej parafii. 11 listopada, chwilę przed 19.00, ze śpiewnikami w rękach zgromadziliśmy się w wypełnionym po brzegi dolnym kościele, by za chwilę, przy dźwiękach trąbki przenieść się sto lat wstecz... Ze wzruszeniem odśpiewaliśmy hymn „Boże coś Polskę” oraz „Rotę”, wspominając jak wiele nasz naród zawdzięcza Bogu, Maryi i wszystkim walczącym o wolność. Wybrzmiały także utwory zagrzewające Polaków do walki, nie tylko w czasie okupacji, ale i po odzyskaniu niepodległości, m. in. : „Pałacyk Michla”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Kadrowa”, czy „Piechota”. Każda pieśń była poprzedzona, krótkim wprowadzeniem o okolicznościach jej powstania. Mury kościelne zadrżały, gdy na zakończenie wszyscy, jak jeden mąż, z głębi serca odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”... Słowa „Jeszcze Polska nie zginęła...”, które po raz kolejny rozbrzmiały w naszych uszach oraz sercach, niech brzmią dziś i przez kolejne stulecia…

 

 


 

MUZYKA FILMOWA MICHAŁA LORENCA

[24.10.2018]

Tym razem przywitało nas w swoich progach majestatyczne wnętrze opery podlaskiej. Przeszklone schody i ściany holu bardzo przypominały nam o tegorocznej lekturze narodowej Stanisława Wyspiańskiego. Koncert rozpoczął się i piękna filmowa muzyka Michała Lorenca najwybitniejszego, współczesnego kompozytor w kraju wypełniła ogromną salę. Na początku wielkie hity: Bandyta, Ojciec Mateusz potem mniej znane utwory za to włączające publiczność do udziału w tworzeniu melodii poprzez śpiew czy wystukiwanie rytmu. Artyści zespołu DESORIENT z ogromną pasją wydobywali klasyczną muzykę, podpartą etnicznym brzmieniem. Dźwięki cymbałek, skrzypiec, wiolonczeli i różnego rodzaju fujarek płynęły wprowadzając publiczność w zachwyt. Koncert dostarczył nam wielu pozytywnych emocji. Dobra aranżacja orkiestry sprawiła ze poczuliśmy się bardzo usatysfakcjonowani.

 

 


 

SZLAKIEM POWSTAŃCZYM

[15.10.2018]

Piękna złota jesień zachęciła nas do zorganizowania wyprawy o tematyce historycznej. Wielu naszych przodków oddało życie w imię wolnej ojczyzny. Postanowiliśmy to uczcić i w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wyruszając do Puszczy Knyszyńskiej na szlak powstańców styczniowych. Pierwsze miejsce, do którego dotarliśmy, to rezerwat przyrody Surażkowo. To tu, pod wielkim dębem, pamietającym wydarzenia z tamtych lat, mogliśmy podziwiać leśną galerię rzeźb miejscowego artysty. Jadąc dalej w głąb puszczy, leśna droga zawiodła nas do dworku, położonego u zbiegu rzek Sokołda i Supraśl. Dworek dawniej dawał schronienie partyzantom. Dziś to urokliwe gospodarstwo agroturystyczne. W pięknym otoczeniu odsłuchaliśmy wspomnień ludzi pamiętających te dramatyczne wydarzenia. Jesienna aura rozpieszczała nas, słońce przyjemnie grzało, a przed nami rozpościerał się widok na stado białych koni. Podczas spaceru wokół majątku towarzyszył nam pies Fikander. Chodził z nami krok w krok, żądając wręcz, byśmy bawili się razem z nim. W klimatycznym wnętrzu niewielkiego dworku zachowała się atmosfera i relikty z dawno minionych czasów. Na szerokich ławach czekał słodki poczęstunek, kawa oraz herbatka z leśnych ziół. Posileni udaliśmy się, by obejrzeć malutką drewnianą cerkiew i cmentarz wojenny żołnierzy z 1831 roku. Las mienił się wieloma kolorami, a kręta droga prowadziła przez malownicze wioseczki. Wydawało się nam, że czas w tych miejscach się zatrzymał. Dotarliśmy do Królowego Mostu, miejscowości, gdzie w kaplicy św. Anny, znajdował się powstańczy punkt zborny, a nieopodal rozciągało się Wzgórze Świętojańskie. Tutaj przemierzyliśmy szlak, którym dawniej kroczyli partyzanci. Odnaleźliśmy ich mogiłę, a punktem kulminacyjnym wyprawy po wzgórzach była góra św. Jana z wysoką wieżą widokową. Mimo tak wyczerpującego spaceru, prawie wszyscy znaleźliśmy się na jej szczycie. Było warto. Podziwialiśmy piękne widoki i zachodzące słońce, które mówiło nam - czas wracać.

 

 


 

SPOTKANIE Z CEZARYM PAZURĄ

[10.10.2018]

W ramach XXXVI Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie z Cezarym Pazurą. Wywiad z celebrytą nosił tytuł „Kiedy wolność staje się swawolą”. Chętnie skorzystaliśmy z możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu. Cezary Pazura nie krył, że jest osobą wierzącą. Opowiadał o wartościach, które jako dziecko wyniósł z domu rodzinnego. Twierdził, że czyniąc zło zaciągamy kredyt, który trzeba będzie spłacić a czyniąc dobro, małymi krokami oszczędzamy kapitał na przyszłość. Aktor wspierał różne inicjatywy kościelne, min. został ambasadorem projektu „Różaniec do granic”, i spotkał się z tego powodu z ostrą krytyką. Mimo tego nie zraził się i dalej daje świadectwo swojej wiary. Mówił o wolności, miłości i modlitwie. Spotkanie było bardzo ciekawe. Między ewangelizacyjnym przesłaniem aktor wplótł wiele humorystycznych anegdot, czym wywołał na Sali wybuchy śmiechu.

 


 

WYJŚCIE DO MUZEUM WOJSKA

[2018]

Muzeum Wojska to miejsce przez nas jeszcze nie odkryte. Trafiliśmy dobrym momencie, bo główna sala wystawowa była po remoncie i jako jedni z pierwszych mogliśmy podziwiać jej wnętrze. Przewodnik z pasją opowiadał nam o wojsku i czasach, kiedy odbywały się działania militarne. Pokazał nam mundury oraz broń, jaką posługiwali się żołnierze, a jeszcze wcześniej rycerze. Otrzymaliśmy dobrą lekcję z historii, ale przed nami do odsłuchania jeszcze wiele świadectw tych którzy walczyli o nasz kraj. Zatem w przyszłości zapewne zajrzymy tu jeszcze nie jeden raz.

 

 


 

WYJAZD DO JANOWA PODLASKIEGO

[24.09.2018]

Prawdziwa jesień zawitała do nas w dniu wyjazdu do Janowa Podlaskiego. Jednak nawet poranny deszcz nie odstraszył nikogo i wyruszyliśmy do krainy nad Bugiem. Gdy dotarliśmy do celu zobaczyliśmy stację paliw ale nie taką zwyczajną, bo najstarszą w Polsce. Już w latach 20 ubiegłego wieku sprzedawano tam naftę i inne ówczesne paliwa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pierwszego punktu naszego programu, a był to zespół klasztorny biskupów łuckich. Zobaczyliśmy również zamek w Janowie Podlaskim i grotę Adama Naruszewicza gdzie ks. proboszcz bardzo barwnie odczytał fragment jednego z jego utworów. Zadowoleni z odczytu alejkami parku zamkowego ruszyliśmy do słynnych stajni janowskich. Na miejscu spróbowaliśmy regionach pierogów i zobaczyliśmy konie oraz ciekawą architekturę stajni. Niczym szejkowie arabscy spacerowaliśmy wśród wybiegów. Konie spokojnie pasły się podskubując zieloną trawę. Zupełnie nie zwracały uwagi na nas z wyjątkiem jednego z nich. Piękny gniady koń postanowił być naszą atrakcją. Dostojnie podszedł do ogrodzenia żądając od nas głaskania oraz trawy, tej która znajdowała się poza jego zasięgiem. Opuściliśmy stajnie i udaliśmy się na cmentarz wojenny, a następnie do miejscowości Pratulin. To właśnie tam zostali pomordowani unici, których Jan Paweł II wyniósł na ołtarze. Ich szczątki wydobyto i pięknie oprawione relikwie można odnaleźć w kościele parafialnym i drewnianej świątyni unickiej. Następnie odprawiliśmy drogę krzyżową pięknie położoną wśród malowniczych pól i lasów. Za chmur przebijało słońce, które wskazywało drogę, po której kroczyliśmy, w końcu dotarliśmy do miejsca gdzie pochowani zostali zamordowani kapłani, tam odmówiliśmy Anioł Pański i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Dojechaliśmy tradycyjnie o czasie.

 

 


 

NARODOWE CZYTANIE PRZEDWIOŚNIA

[2018]

W tym roku Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego odbyło się w ponad 2900 miejscach na całym świecie. My również wzięliśmy udział i skorzystaliśmy z zaproszenia osiedlowej biblioteki. Bardzo serdecznie przywitała nas pani Basia kierownik – fili nr.9 i zaprowadziła nas do specjalnie przygotowanej na tę okazję sali. Zanim zajęliśmy miejsca obejrzeliśmy namalowany kredą portret autora a w tle szklane domy. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji nt. życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Następnie wysłuchaliśmy fragmentu lektury narodowej i wzięliśmy udział w przygotowanym przez pracowników biblioteki quizie. Na zakończenie tego miłego spotkania otrzymaliśmy drobne gadżety.

 

 


 

Wyjazd do świętej Wody

[2018]

W ramach zajęć gimnastycznych wyruszyliśmy poza miasto, by na leśnych ścieżkach rozpocząć naukę nordic walkingu. Droga zawiodła nas w okolice Świętej Wody. Zobaczyliśmy mały, biały kościółek w pięknym otoczeniu lasów, kwiatowych alejek i góry krzyży. Kościół był otwarty więc skorzystaliśmy z okazji, by przywitać się z Matką Boską Bolesną. Zaczerpnęliśmy wody z bijącego od 300 lat pod grotą cudownego źródełka i wspięliśmy się na wzgórze gdzie pątnicy ustawiają intencyjne krzyże. Tam odkryliśmy piękne kapliczki zawieszone na drzewach oraz drewniane rzeźby - patronów naszego miasta. Zaopatrzeni w wodę i mnóstwo sił duchowych ruszyliśmy na spacer z kijkami pod czujnym okiem naszej fantastycznej i bardzo cierpliwej instruktorki.

 

 

Miejsce Pamięci Lasu Pietrasze

Zbliżająca się rocznica wybuchu II wojny światowej przypomniała nam o ukrytym w lesie Pietrasze miejscu pamięci. Zdecydowaliśmy się tam dotrzeć. Zanim jednak wyruszyliśmy na spacer, poznaliśmy historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że w tym lesie można także odnaleźć ślady z I wojny światowej. To właśnie tam, stacjonowała flota carskich sterowców. Ogromne statki powietrzne tankowane wodorem unosiły się w górę, obciążone bombami, będąc postrachem okolicznej ludności. Wyruszyliśmy z postanowieniem że odnajdziemy ślady przeszłości. Po krótkim spacerze leśnymi dróżkami odnaleźliśmy pomnik upamiętniający śmierć 5 tys. zamordowanych Żydów i 1 tys. Polaków. Odmówiliśmy cząstkę różańca i poszliśmy w dalszą drogę. Niestety idąc dalej wytyczonymi ścieżkami zdołaliśmy już tylko odnaleźć niewielką kapliczkę zawieszoną na drzewie, oraz starą jabłoń obsypaną owocami. Pomimo to do celu dotarliśmy bardzo usatysfakcjonowani.

 


 

Wyjazd do Kłajpedy

[26.07.2018]

Bardzo wczesnym świtem spotkaliśmy się pod naszym klubem, aby rozpocząć wspaniałą dwudniową przygodę. Już po kilku godzinach jazdy zobaczyliśmy piękny klasztor franciszkanów, otoczony tysiącem róż oraz miejsce przystosowane do rekreacji i odpoczynku zmęczonych turystów. Wypakowaliśmy nasze bagaże i zaadaptowaliśmy się w nowiutkich pokojach. Odpoczynek był krótki, bo przecież czekało na nas morze i przeprawa promowa. Przepływając, widzieliśmy mewy oraz ogromne statki transportowe. Po krótkiej chwili dotarliśmy do brzegu Mierzei Kurońskiej. Jadąc, podziwialiśmy jej piękną linię brzegową, zatoki, lasy, rzeźby z piasku oraz ogromne stada łabędzi, które schronienie od upałów znalazły wśród szuwarów. Dotarliśmy nad morze. Brodziliśmy po kolana w wodzie, uciekając co chwilę przed falami, które nie raz zaskakiwały nas swoją wielkością. Niestety, nie wszystkim nam udało się wyjść z tego sucho. Krótki spacer po brzegu, kilka fotek i zawitaliśmy do małej, bardzo urokliwej wioseczki. Nida przywitała nas piękną, drewnianą zabudową, kwiatami, morskimi dekoracjami oraz widokiem na wydmy, gdzie kończy się litewska część mierzei, a zaczyna rosyjska. Postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bliżej. Tym razem nie tylko wodziliśmy po nich wzrokiem, ale pokonywaliśmy je, idąc po gorącym piasku. Początkowo było całkiem prosto: piękny widok i kładka, lecz im dalej, tym goręcej i kładki brak. W nieco okrojonym składzie, dotarliśmy do wieży widokowej. Wytrwali mogli delektować się piękną panoramą na zatokę, wydmy i morze. Nieco zmęczeni wróciliśmy do klasztoru, by wieczorem uczestniczyć we Mszy Świętej. Następny dzień przyniósł nam znów wiele niespodzianek. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Morskie, w którym podglądaliśmy baraszkujące foki, morświny i pingwiny. Przechadzając się podwodnym tunelem podziwialiśmy życie w morskich głębinach. Największą atrakcją dnia była wizyta w delfinarium. Pokaz tych uroczych ssaków zachwycił i rozczulił nas wszystkich. Delfiny malowały farbami, grały w koszykówkę, śpiewały, bawiły się, wyskakując z wody i ochlapując pierwsze rzędy publiczności. Śmiechu i radości było co nie miara! Wracając, zjedliśmy pyszny obiad na Starówce w Kłajpedzie. Najedzeni i nieco zmęczeni nadmiarem pozytywnych wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do jakże pięknego Białegostoku. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!

 

 


 

Warsztaty malarskie

[2018]

Piękna pogoda już od rana zachęciła nas do przeniesienia warsztatów malarskich w plener. Udaliśmy się do skansenu Wsi Białostockiej w Jurowcach. Spacerowaliśmy po wytyczonych alejkach poszukując najlepszego obiektu do otworzenia na naszych pracach. Podziwialiśmy chaty, piękny ptasznik, dawne drewniane ule oraz grządki z ziołami, warzywami i nieco zapomnianym już lnem. Najbardziej przypadł nam do gustu mały biały domek pokryty strzechą w otoczeniu pięknych kwiatów. Krótka ale bardzo ciekawa wyprawa była bardzo inspirująca.

 

 


 

Wyjście na plażę w Dojlidach

[2018]

Słoneczna pogoda zachęciła nas do wyjścia na plażę w Dojlidach. Spacerując wzdłuż brzegu dotarliśmy do ruchomego mostu, którym przeszliśmy na pobliską wyspę. Naszą uwagę zwróciła różnorodna roślinność, wypatrzyliśmy na przykład czerwone korale głogu. Nieco zmęczeni usiedliśmy na ławeczkach, a kaczki zaczepiały nas, zachęcając do wyciągnięcia smakołyków z torebek. Zanurzyliśmy nogi w wodzie, czując jak delikatne fale obijają się nam o stopy. Przed nami rozpościerał się widok na szuwary, a dzieci beztrosko pływały na pontonach i małych żaglówkach. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na siłownię „pod chmurką” by sprawdzić naszą kondycję fizyczną. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że do idealnej figury jeszcze dużo brzuszków przed nami. Mimo to w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

 

 


 

Wyjście na spotkanie autorskie z Krzysztofem Daukszewiczem

[20.06.2018]

Skorzystaliśmy z zaproszenia Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i udaliśmy się na spotkanie autorskie z satyrykiem, publicystą i gitarzystą Krzysztofem Daukszewiczem. Wizyta była bardzo udana. Cała sala była wypełniona gośćmi tak, że trudno było znaleźć miejsce (nam się udało). Ludzie zachwyceni byli skeczami goszczącego felietonisty i co chwilę można usłyszeć było salwę śmiechu. Bardzo ciekawe wyjście było odskocznią od naszych codziennych zajęć.

 


 

Wyjazd na Wigry

[18.06.2018]

W słoneczny czerwcowy poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę nad jezioro Wigry. W miejscowości Krzywe zaopatrzyliśmy się w bilety wstępu do Parku Wigierskiego i ruszyliśmy na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą pt. „Las”. Wędrowaliśmy drewnianymi kładkami, posługując się mapą, by nie zabłądzić. W końcu dotarliśmy do małych, bardzo malowniczych jeziorek o nazwie Suchary I i Suchary II. Dotarliśmy do muzeum w Starym Folwarku. Tam dostaliśmy audioprzewodniki, które pomogły nam odkrywać tajemniczy świat wokół jeziora. Piknik na plaży dał nam chwilę wytchnienia i relaksu. Mogliśmy brodzić bosymi stopami w ciepłych wodach jeziora Wigry. Resztkami chleba karmiliśmy kaczki i łabędzie, podglądaliśmy nurkujące perkozy i kormorany. Z brzegu roztaczał się piękny widok na klasztor kamedulski następny punkt naszej wyprawy. Gdy dotarliśmy do klasztoru czekał już na nas sympatyczny kleryk Jakub, który oprowadził nas po świątyni. Opowadał o historii kościoła, ołtarzy i katakumb. Późnym popołudniem, przy nieco pochmurnym niebie, podziwialiśmy jezioro z perspektywy statku. Każdy z nas mógł poczuć się kapitanem statku. Po kolei przymierzaliśmy jego czapkę i wykonywaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zafascynowani widokami nawet nie poczuliśmy jak zaatakowały nas komary i inne żądlące owady. Ostatnim punktem była Góra Różańcowa. Wdrapaliśmy się na nią i odmówiliśmy różaniec. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas by wyruszyć w drogę powrotną.

 

 


 

Muzeum Sybiru i Noc muzeów w Supraślu

[19.05.2018]

Miniony tydzień upłynął nam bardzo interesująco. Wybraliśmy się do Muzeum Sybiru. Wysłuchaliśmy opowieści o trudnych czasach wywózki Polaków na Sybir, a także o założonej przez Polaków wsi Białystok, położnej w Rosji tysiące kilometrów dalej od naszej rodzimej miejscowości. Mieliśmy możliwość zobaczyć pamiątki i zdjęcia pozostałe po mieszkańcach, którym udało się powrócić do ojczyzny. Dwa dni później zobaczyliśmy supraski monaster. Usłyszeliśmy legendę o tym jak powstał klasztor. Zostaliśmy ponownie zaproszeni w odwiedziny, kiedy to przybędą serbscy artyści, opisujący mury wewnętrznej świątyni. Po zakończonej i udokumentowanej zdjęciami wizycie w monastyrze, spacerowaliśmy bulwarami supraskimi, relaksując się widokami i piękną pogodą. Zawitaliśmy również do restauracji Jarzębinka, chcieliśmy sprawdzić, czy słynne w okolicy kartacze rzeczywiście są tak pyszne. Udaliśmy się na Mszę św. i majowe w maleńkim supraskim kościółku. Następnie wzięliśmy udział w ,,Nocy Muzeów’’. Zobaczyliśmy muzeum ikon. Przy starodawnych cerkiewnych pieśniach chóralnych mogliśmy podziwiać pięknie podświetlone ikony. Zachód słońca i komary przypomniały nam, że czas wracać do domu.

 

 


 

Ognisko

[19.04.2018]

W miniony czwartek zorganizowaliśmy ognisko, które odbyło się za zgodą Nadleśnictwa Dojlidy w odpowiednio przygotowanym miejscu lasu Antoniukowskiego. Pogoda nam dopisała i mogliśmy korzystać z wiosennych promieni słońca. Las był pełen świeżej zieleni a runo usłane dywanem z kwitnących zawilców i przylaszczek. Zapach lasu, łyk świeżego powietrza i doskonale przygotowane smakowitości wprowadziły nas w bardzo dobry nastrój.

 

 

Seniorada

[10.04.2018]

We wtorek 10 kwietnia odpowiedzieliśmy na zaproszenie Białostockiego Ośrodka Kultury oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku i wybraliśmy się na Senioradę 2018. Przegląd dorobku artystycznego Seniorów odbył się w kinie Forum. Taniec, kabaret, piosenka, tym wszystkim mogliśmy cieszyć się oglądając przedstawienia w wykonaniu młodych duchem artystów. Postanowiliśmy również skorzystać z pięknej pogody i udaliśmy się na spacer do parku przy Pałacu Branickich. Kwiatowe dywany z krokusów i żółte pąki forsycji witały nas na pierwszym wiosennym spacerze. Pani Danusia zaprowadziła nas bocznymi alejkami do miejsca w parku gdzie przed obrazem Matki Boskiej modliła się Izabela Branicka. Odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański i ruszyliśmy na dalsze poszukiwanie oznak wiosny. To był bardzo przyjemnie spędzony czas.

 


 

Wyjazd do Ołtarzewa

[28.02.2018]

Nasz wyjazd rekreacyjno – pielgrzymkowy rozpoczęliśmy od zwiedzania rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. To właśnie tam czekali na nas przewodnicy, którzy bardzo ciekawie opowiadali nam o czasach, kiedy to ogromny pałac tętnił życiem. Zaprowadzili nas do białej sali, w której król Jan III Sobieski i jego ukochana żona organizowali wystawne bale. Następnie obejrzeliśmy kaplicę, freski oraz galerię obrazów przedstawiające rodzinę królewską. Zwiedziliśmy również apartamenty króla i królowej Marysieńki. Podziękowaliśmy przewodnikom za fascynującą lekcję historii i w wielkim pośpiechu udaliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej. Uczestniczyliśmy we Mszy św. dziękczynnej za łaskę chrztu świętego. Następnie zwiedziliśmy Panteon Wielkich Polaków oraz teatr drewnianych figur, znajdujący się w podziemiach Świątyni. Dotarliśmy do Ołtarzewa, gdzie czekał na nas ciepły obiad. Po posiłku przeszliśmy do auli, w której na nowoczesnej scenie odbył się spektakl, ukazujący męczeńską śmierć Jezusa pt. ” Odnaleziony Chleb”. Obejrzeliśmy kaplicę seminaryjną i ponownie wróciliśmy do królewskich ogrodów w Wilanowie. Zimowy ogród rozbłysnął tysiącem kolorowych lampek. Pomimo mroźnej aury obejrzeliśmy laserowy pokaz na fasadzie zamku. Późnym wieczorem bezpiecznie dotarliśmy do Białegostoku - zmęczeni, trochę zmarznięci, ale z przeświadczeniem, że to był bardzo udany dzień.

 

 


 

Kulig w Ogrodniczkach

[24.01.2018]

Zimą nie ma nic przyjemniejszego niż przejażdżka po malowniczej Puszczy Knyszyńskiej oprószonej białym, puszystym śniegiem. Gdy tylko nadeszła śnieżna aura postanowiliśmy zorganizować kulig. W środę wyruszyliśmy do Ogrodniczek, gdzie wśród drzew czekały na nas sanie zaprzęgnięte w konie. Zimowa sanna wiodła nas przez urokliwe zakątki Krasnego Lasu. Śnieg lekko prószył a temperatura była tylko kilka stopni na minusie. Po zakończeniu kuligu udaliśmy się na polanę, gdzie czekało na nas rozpalone ognisko. Piekliśmy kiełbaski oraz częstowaliśmy się gorącą kawą i herbatą dla rozgrzewki. Podczas wyprawy nikt nie zdawał sobie sprawy, jakie mieliśmy szczęście, gdyż już następnego dnia zrobiło się jeszcze cieplej i śnieg szybko znikał z leśnych zakamarków.

 

 


 

Spotkanie świąteczne

Grudzień niemal wszystkim kojarzy się z radosnym oczekiwaniem na Boże Narodzenie. W klubie seniora cały miesiąc przygotowywaliśmy się do tego czasu tworząc ozdoby i dekoracje świąteczne. Podsumowaniem tego okresu było spotkanie opłatkowe, które zgromadziło nas przy wspólnym stole. Swoją obecnością zaszczycili nas księża z naszej parafii: Proboszcz - ks. Wojciech Łazewski, Dyrektor Caritas ks. Adam Kozikowski, Proboszcz Senior ks. Bogdan Maksimowicz i ks. Mirosław Matys. Świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania koncertu w dolnym kościele św. Kazimierza Królewicza. Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, podczas której wspominaliśmy wspólne spędzone chwile. Przy dźwiękach kolędy dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia wszelkiej pomyślności. Wszystkim nam udzielała się miła, świąteczna atmosfera.

 

 


 

Ostatkowy wieczór Andrzejkowy

W ostatnim tygodniu listopada spotkaliśmy się wszyscy na wspólnym świętowaniu „ostatków”. Nie zabrakło pysznego ciasta, serdecznych rozmów i dobrej muzyki. Naszym specjalnym gościem był ks. Andrzej - bo cóż to za wieczór Andrzejkowy bez Andrzeja - który wprowadził nas w tajniki tańca towarzyskiego. Nasze serca podbił walc angielski i wiedeński. Nie zabrakło też czegoś szybszego, czyli energicznej samby. Po takiej dawce pozytywnych wrażeń wiemy jedno- chcemy więcej! Księże Andrzeju dziękujemy i zapraszamy ponownie!

 

 


 

Warsztaty krawieckie

W listopadzie odbył się cykl warsztatów rękodzielniczo- krawieckich. Wspólnymi siłami, pod czujnym okiem Pani Agnieszki, wykonaliśmy śliczne kuchenne akcesoria: ściereczki, łapki, rękawice oraz fartuszki. Atmosfera podczas zajęć była fantastyczna! Dużo śmiechu, przymierzania i planów wspólnego gotowania, ale o tym już niebawem. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia rezultatów naszej pracy.

 


 

Spektakl „Popiełuszko”

[25.11.2017]

W sobotę 25 listopada 2017r. udaliśmy się do teatru dramatycznego w Białymstoku na przedstawienie pt. „Popiełuszko”. Spektakl ten to niezwykła opowieść „o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność”. Wprowadza nas w czasy, w których żył ks. Jerzy. Opowiada o młodości w domu rodzinnym, służbie kapłańskiej oraz męczeńskiej śmierci. Aktorzy włożyli dużo serca w odgrywane postaci. W rolę błogosławionego wcielił się polski aktor teatralny i telewizyjny – Jakub Lasota. Scenografia jak również efekty dźwiękowe były bardzo nowoczesne i realistyczne. Ten spektakl to prawdziwe i warte uwagi widowisko. Pozostawiło w nas wiele pozytywnych, wrażeń oraz pobudziło do refleksji.

 

spektakl

 


 

Wieczór poezji i pieśni patriotycznej

[15.11.2017]

My pierwsza brygada Strzelecka gromada na stos! Rzuciliśmy swój życia los, na stos, na stos. Żołnierska nuta wybrzmiała w środę 15 listopada w Sali św. Kazimierza podczas „Wieczoru z piosenką patriotyczną”. W ten sposób upamiętniliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na spotkaniu gościliśmy Andrzeja Bielskiego, który przygotował i wykonał utwory o tematyce patriotycznej. Otrzymaliśmy teksty piosenek i włączaliśmy w śpiew pieśni, takich jak: Wojenko, wojenko, Przybyli ułani, Rozszumiały się wierzby płaczące i wiele innych.

 

patriotycznie

 


 

Wyjazd do Bohonik i Sokółki

[6.11.2017]

Wyjazd rozpoczęliśmy od zwiedzania maleńkiej wioski Bohonik. Wieś ta jest unikatowa w skali całego kraju, ponieważ zamieszkuje ją ludność tatarska. Zwiedziliśmy meczet oraz niewielki mizar położony na obrzeżu wsi. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie mogliśmy obejrzeliśmy trzy sale wystawowe: historyczną, etnograficzną i tatarską.. Dalej udaliśmy się do głównego punktu naszej wyprawy a mianowicie do Bazyliki św. Antoniego gdzie wydarzył się Cud Eucharystyczny. Poznaliśmy historię tego wydarzenia a chwilę później modliliśmy się przed kaplica, w której znajduje się cudowna hostia.

 

bohoniki

 


 

Chwile zadumy

[31.10.2017]

Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy już od nas odeszli. Na zajęciach florystycznych, wykonaliśmy wiązanki na groby naszych bliskich. Uczciliśmy ich pamięć udając się na cmentarz by pomodlić za zmarłe dusze, zapalić znicze, oraz złożyć wiązanki. Obejrzeliśmy również krótką prezentację o cmentarzu Łyczakowskim najstarszej a zarówno jednej z najpiękniejszych nekropoli gdzie pochowani są Polacy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.

 


 

Spotkanie z Wojciechem Modestem Amaro

[24.10.2017]

We wtorek wybraliśmy się do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego. Tam w ramach XXXV Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie z Wojciechem Modestem Amaro, które poprowadziła s. Tomira Brzezińska. Wywiad z słynnym restauratorem nosił tytuł „Przepis na wiarę”. Amaro zdecydował się na odważne wyznanie wiary. Opowiadał o tym jak przewartościował swoje życie, „jak Bóg układał jego życiowe puzzle, prowadząc do siebie.” Spotkanie bardzo nas poruszyło, upamiętniliśmy je robiąc wspólne zdjęcie z kulinarnym celebrytą.

 

amaro

 


 

Spotkanie z przedstawicielem policji

[19.10.2017]

We czwartek, 19 października 2017, spotkaliśmy się z przedstawicielką Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.. Celem prelekcji było przede wszystkim ostrzeżenie seniorów przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Dowiedzieliśmy się jak reagować i jakie czynności należy podjąć w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Pani podkomisarz przestrzegała i apelowała o ostrożność przy podpisywaniu przeróżnych umów czy promocyjnych ofert. Uczestnicy podczas spotkania zgłaszali nurtujące pytania, dzielili się doświadczeniami oraz życiowymi historiami. Na koniec otrzymaliśmy zaproszenia na wydarzenie sportowe „Bieg Białej Wstążki o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku”, zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Seniora.

 


 

Wyjście do filharmonii na spektakl „Atrakcyjny pozna panią”

[14.10.2017]

14 października udaliśmy się na przedstawienie teatralne pt. „Atrakcyjny pozna panią”.

Spektakl, który obejrzeliśmy jest historią o Stasiu – starym, wiejskim kawalerze, który w poszukiwaniu żony dopuszcza się oszustwa. Daje prasowy anons, w którym podaje się za przystojnego biznesmana, mieszkającego w wiejskiej posiadłości. Marzy o żonie pięknej i młodej, takiej, jakie widuje się w kolorowych pismach. Mija kilka dni i anons przynosi zaskakujący skutek: do wsi przyjeżdża urodziwa, młoda, dziewczyna, wyglądająca jak prawdziwa dama. I dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty. Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie zrobił na nas ogromne wrażenie.

 

filharmonia

 


 

Wyjazd do Zuzeli i Treblinki

[2.10.2017]

Pierwszym punktem naszej wycieczki była niewielka Zuzela - miejsce urodzenia Stefana Wyszyńskiego. W kościele, w którym został ochrzczony kardynał odmówiliśmy różaniec i wysłuchaliśmy historii o jego życia. Zwiedziliśmy Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, obejrzeliśmy zrekonstruowane mieszkanie państwa Wyszyńskich oraz izbę lekcyjną z początku XX wieku.

Kolejnym punktem wycieczki była zwiedzanie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. To tu w okresie II wojny światowej mieścił się Obóz Pracy i Obóz Zagłady. Obejrzeliśmy film będący relacją ocalałego więźnia, a także przedmioty należące do przywożonych tu osób Żydowskiego pochodzenia. Ogromne zainteresowanie wzbudziła makieta obozu, która bardzo szczegółowo przedstawia rozmieszczenia poszczególnych budynków. Po zapoznaniu się z tragiczną historią tego miejsca, udaliśmy się na zgliszcza obozu pracy, obozu zagłady, żwirownię i miejsce straceń. Pod pomnikiem w hołdzie wszystkim ofiarom Holocaustu, zapaliliśmy symboliczne znicze oraz zmówiliśmy modlitwę Anioł Pański.

 

zuzela

 


 

Spotkanie z Magdaleną Zawadzką

[28.09.2017]

Czwartek 28 września był dniem bardzo atrakcyjnym. Spotkaliśmy się o godz. 15.00 przy skrzyżowaniu ulic Gajowej i Hallera na koronce do Miłosierdzia Bożego. Następnie wypiliśmy w naszej kawiarence herbatę i udaliśmy się do biblioteki na spotkanie z aktorką, pisarką Magdalena Zawadzką. Aktorka mówiła o swoim małżeństwie z Gustawem Holoubkiem, o perypetiach, jakie ich spotkały a także o czasach, w których przyszło im spędzić młodość. Promowała swoje trzy książki „Gustaw i ja”, „Wyspy szczęśliwe” oraz „Kij w mrowisko”. Podczas spotkania jedna z pań przypomniała wesołą anegdotę z udziałem męża aktorki, jaka krąży po dziś dzień w naszym regionie. To było ciekawe spotkanie. Wiele osób mogło wrócić myślami do czasów PRL-u, kiedy podwórka tętniły życiem a czas biegł nieco wolniej niż dziś.

 

magdalena

 


 

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

[11.09.2017]
Letnia rezydencja Jana Klemensa Branickiego otworzyła przed nami drzwi, ukazując swe wnętrza. Muzeum zgromadziło eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. Do dziś po jego dawnych właścicielach w pałacyku zachowały się jedynie oryginalne płyty kominkowe z herbami. Pałac położony jest na sztucznej wyspie, którą otaczają przetoki wzorowane na kanałach wersalskich. Spacerowaliśmy po parku mijając liczne mosty łączące brzegi kanałów. Młode pary również upodobały sobie XVIII park fotografujące się w jego uroczych zakątkach.

 

klub

 


 

NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE

W czwartek, 7 września 2017 r., wzięliśmy udział w polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej. W tym roku podczas internetowego głosowania zwyciężyło Wesele Stanisława Wyspiańskiego i to właśnie fragment tego dramatu mogliśmy usłyszeć w filii nr. 9 Książnicy Podlaskiej. Wcześniej przygotowany tekst otrzymali zaproszeni goście miedzy innymi aktor Piotr Szekowski. Lektorzy fantastycznie wcielili się w bohaterów dramatu, co zaowocowało gromkimi brawami. Zostaliśmy poczęstowani przez gospodarzy smakowitym drugim śniadaniem. Kanapki ze smalcem i ogórkiem niewiarygodnie komponowały się ze scenografią stworzoną przez pracowników biblioteki. Ponadto organizatorzy w ramach Narodowego Czytania przygotowali prezentację a także konkurs dotyczący wiedzy o literaturze, w którym wzięliśmy udział. Na koniec podziękowano nam za przybycie drobnymi upominkami. To był bardzo mile spędzony czas, za który bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki.

 

klub

 


 

JESIENNE DEKORACJE

[4.09.2017]
Jesień wrzosami się zaczyna. Postanowiliśmy nie smucić się, że ciepłe lato już za nami. Uznaliśmy, że doskonałym pomysłem na atrakcyjne jesienne dekoracje są donice, papierowo-wiklinowe koszyki oraz drewniane skrzynki z wrzosami w roli głównej. Te małe krzewinki są kwitną długo poprawiając nam nastrój nie tracą na urodzie nawet w postaci ususzonej.

 


 

Spotkanie z dietetyczką

W klubie „Dobry Czas” 28 sierpnia 2017 r. gościliśmy panią Martę, która przygotowała prelekcję na temat zdrowego stylu życia. Na początku spotkania zapoznaliśmy się z piramidą zdrowego żywienia. Pani dietetyk szczegółowo omówiła wszystkie zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące m.in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Wskazała nam, jakich produktów unikać jak również te, które można spożywać w dowolnej ilości. Nasi seniorzy dowiedzieli się jak ważna jest spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz w jaki sposób komponować pełnowartościowy jadłospis. Na zakończenie spotkania odbyło się badanie podczas którego każdy uczestnik mógł określić swój wiek metaboliczny oraz BMI oraz zbadać ilość wody i tłuszczów organizmie.

 

klub

 


 

Warsztaty malarskie

Sezon wakacyjny rozpoczęliśmy od warsztatów malarskich. Zajęcia poprowadziła pani Justyna, która zaraziła nas pasją malowania farbami akwarelowymi i suchymi pastelami. Wybraliśmy się też w plener do ogrodu przy plebanii by wykonać szkic ołówkiem naturalnego krajobrazu. Na początku nikt z nas nie wierzył w swoje możliwości jednak efekty były zaskakujące.

 

klub

 


 

W zdrowym ciele zdrowy duch

„W zdrowym ciele zdrowy duch”- to hasło szczególnie przyświecało nam w ostatnim tygodniu. Co środę w naszym Klubie odbywa się gimnastyka. Dzięki Pani Agnieszce odkryliśmy mięśnie, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. W rytm muzyki wykonujemy przysiady, skłony, marsze, i wymachy. Świetnie się przy tym bawimy, a nasze samopoczucie jest dużo lepsze.

We czwartek 10 sierpnia w naszym Klubie odbyły się zajęcia z Pierwszej Pomocy. Ratownik medyczny - Mateusz pokazał nam, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób prawidłowo wezwać pomoc, jak wygląda pozycja boczna- bezpieczna, czym się różni zawał od wylewu oraz jak poprawnie wykonać masaż serca. Nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych na fantomie.

 

klub

 


 

Wyjazd do Gietrzwałdu

W ubiegły piątek, tj. 28 lipca 2017 r. odbył się wyjazd integracyjno-pielgrzymkowy do Gietrzwałdu. Po blisko czterogodzinnej podróży stanęliśmy w miejscu, w którym 140 lat temu objawiła się Matka Boża. Był to czas skupienia i modlitwy, ale również radości i wspólnego bycia razem. Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Wojciechowi Łazewskiemu i księdzu Adamowi Kozikowskiemu – dyrektorowi Caritas Archidiecezji Białostockiej za pomoc w zorganizowaniu pielgrzymki.

 

klub

 


 

Podlaska Oktawa Kultur

26 lipca 2017r. wzięliśmy udział w otwarciu X Podlaskiej Oktawy Kultur. Występy rozpoczęły się Paradą Zespołów, przybyłych z różnych stron świata. Wszystkie grupy zrobiły na nas wielkie wrażenie. Różnorodność strojów i barw zapierała dech w piersi. Najbardziej utkwił nam w pamięci występ zespołu „Stanitsa” z Rosji oraz przedstawiciela Litwy, który grał na skonstruowanym przez siebie instrumencie, przypominającym cymbały- SKRABALAI.

 

klub

 


 

Zajęcia edukacyjne informatyczne

Zajęcia informatyczne odbyły się w klubie „Dobry Czas” w czwartek 13/20.07.2017r. Celem tych zajęć było rozwijanie zainteresowań seniorów technologią komputerową. Informatyk–Wojtek wprowadził nas w zawikłany świat komputerów. Na warsztat wzięliśmy nagrywanie i odtwarzanie zdjęć. Triki prowadzącego rozjaśniły nasze umysły a jego cierpliwość i zaangażowanie sprawiły, że każdy z uczestników spotkania próbował swych sił w zmaganiu się z techniką.

 

klub

 


 

Spotkanie z pisarką

Hanna Pasterny - to niezwykły gość, który zawitał do kawiarenki seniorów z południowej Polski. Mieszka na Śląsku w Jastrzębiu-Zdroju. Jest magistrem filologii romańskiej, ukończyła studia logopedyczne, lingwistyczne. Pracuje, jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w CRIS w Rybniku, a także współpracuje z europosłem prof. Jerzym Buzkiem jako asystentka społeczna.

Pani Hanna jest niewidoma od urodzenia, ale stara się żyć aktywnie, walczyć z barierami i ograniczeniami, zwiedza świat i pisze o tym książki. Jest autorką książek „Jak z białą laską zdobyłam Belgię”, „Tandem w szkocką kratkę” oraz „Moje podróże w ciemno”.

Podczas spotkania w klubie seniora pisarka opowiedziała nam wiele ciekawych historii i anegdot o tym jak powstają jej książki oraz skąd czerpie pomysły. Mogliśmy zadawać autorce pytania, na które bardzo chętnie odpowiadała. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy, talentu, humoru oraz osobowości pisarki. Spotkanie zakończyło się w bardzo miłej atmosferze i na długo pozostanie w naszej pamięci. Po spotkaniu mogliśmy nabyć książki wraz z autografem autorki.

 

klub

 


 

Wyprawa do Arboretum

W ramach zajęć dla seniorów odbyła się wyprawa do Arboretum w Kopnej Górze. Zwiedzaliśmy ogród położony w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej poprzez pokonanie trasy podstawowej, która doprowadziła nas do przepięknej polany nad dużym stawem. W pobliżu oczka wodnego odnaleźliśmy „dąb papieski” wyhodowany z żołędzia najstarszego dębu w Polsce, poświęconego przez św. Jana Pawła II. Spacer wśród różnych roślin, doprowadził nas do alejki gdzie zastaliśmy w pełni kwitnienia różaneczniki i azalie. Pobyt w leśnym parku wzbogacił naszą w wiedzę o lesie i o ochronie przyrody, a także przypomniał nam wydarzenia historyczne jakie miały tu miejsce podczas toczących się tu walk powstańców. Nieopodal Arboretum utworzono Miejsce Pamięci Narodowej. Spoczywają tam szczątki bohaterów powstania listopadowego. Zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę za poległych powstańców. Wycieczkę zakończyliśmy przy ognisku, kosztując pysznych kiełbasek oraz umilając sobie pobyt przez śpiewanie biesiadnych i harcerskich piosenek.

 

klub
F O T O

 


 

Wycieczka na Litwę

W majowy poniedziałek wyruszyliśmy na wycieczkę do miejscowości Łożdzieje na Litwie. Zobaczyliśmy tam miejsce bitwy litewskich żołnierzy wyklętych z Armią Czerwoną, grodzisko, jeden z największych zespół pałacowy na Litwie oraz Sanktuarium Krzyży pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca. Punktem kulminacyjnym na, który wszyscy bardzo czekaliśmy był rejs katamaranem po jeziorze o wdzięcznej nazwie Dusia. Podróż zakończyliśmy wspinając się na wieże widokową w Metelskim Parku Krajobrazowym.
BARDZO DZIĘKUJEMY za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu proboszczowi ks. Wojciechowi Łazewskiemu i dyrektorowi CAB ks. Adamowi Kozikowskiemu.

 

foto
F O T O

 

Noc Muzeów

Tegoroczną Noc Muzeów postanowiliśmy spędzić w Tykocinie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zrobienia grupowego zdjęcia przed barokowym Kościołem Trójcy Przenajświętszej, a następnie przeszliśmy pod pomnik Stefana Czarneckiego. Na zamku w Tykocinie powitał nas przewodnik który oprowadził nas po sali muzealnej opowiadając barwnie o historii tego miejsca. Z wieży zamkowej mogliśmy podziwiać zachód słońca nad Narwią i bocianie gniazdo. Na koniec dotarliśmy do Synagogi tam zostaliśmy wyposażeni w nowoczesny audio-przewodnik i po przekroczeniu progu mogliśmy wysłuchać ciekawych opowiadań związanych z tradycją kultury żydowskiej.

 


 

Pokaz Sokolniczy

W ramach zajęć Klubu Seniora wyruszyliśmy na pokaz sokolniczy do Skansenu Wsi Białostockiej w Jurowcach.
Tego dnia pogoda dopisała i w blasku słonecznego słońca mogliśmy oglądać ptaki drapieżne tj. sowy, orły, myszołowy i sokoły. Zobaczyliśmy również salę muzealną oraz usłyszeliśmy jak daleko sięga tradycja sokolnictwa.

 

klub
F O T O

 


 

Wielkanocne pisanki

W Klubie Seniora ostatni dzień przed świętami wielkanocnymi spędziliśmy malując jajka na różne sposoby. Próbowaliśmy tradycyjnie w cebulniku dekorując gumkami recepturkami, owijaliśmy w jedwab, kolorowaliśmy kredkami woskowymi oraz lakierami do paznokci, które cieszyły się największym powodzeniem. Efekty naszej pracy zamieszczamy na zdjęciu.

wielkanoc

Wszystkim seniorom i sympatykom życzymy,
aby Święta Wielkanocne
przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie
odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...


 

Poświęcenie Klubu Seniora

W dniu 23.03.2017r. odbyło się poświęcenie Klubu Seniora i nowo odremontowanych pomieszczeń przykościelnych. Obrzędu poświęcenia dokonał Ks. Bogdan Maksimowicz. W uroczystym poświęceniu uczestniczyli ks. proboszcz Wojciech Łazewski, ks. Piotr Kobeszko – przedstawiciel CAB, księża pracujący w naszej parafii oraz pani Agnieszka która zaprojektowała poświęcone wnętrza. Tego dnia dzieci ze świetlicy „Stokrotka”, nasi seniorzy, a także zaproszeni goście mieli okazję spotkania się przy wspólnym stole i skromnym poczęstunku.

 

klub
F O T O

 


 

Uroda w klubie Seniora

Dzień kobiet w Klubie Seniora postanowiliśmy uczcić zapraszając kosmetyczki z firmy Mary Kay. Tematem spotkania było „Jak pięknie wyglądać w dojrzałym wieku”. Nasze specjalistki próbowały zachęcić panie do codziennego dbania o swój wygląd. Podpowiadały jak oczyszczać skórę twarzy i dekoltu, jakich kosmetyków używać, jakie „sztuczki” kosmetyczne mogą pozytywnie oddziaływać na urodę. Seniorki skorzystały ze specjalistycznego zabiegu na dłonie a także niektóre panie zdecydowały się na zrobienie kolorowego makijażu. Wszyscy z dużym zainteresowaniem przyglądali się wykonywanym makijażom słuchając porad udzielanych przez nasze ekspertki. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem a na zakończenie zostały rozlosowane upominki.

kosmetyczka

 


 

karta
www.seniorzy.bialystok.pl

 


 

centrum
www.centrumseniora.bialystok.pl

Ogłoszenia Galeria YouTube Twitter Wydarzenia Tel. +48 789 463 241 E-mail
strzałka do góry