Służba liturgiczna

Ceremoniarz

Kto to jest ceremoniarz?

Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii (w dokumentach wydanych po Soborze Watykańskim II jedynie to określenie jest używane), czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii, jak i wykonaniem wszelkich ceremonii liturgicznych. W czasie liturgii pozostaje w pobliżu celebransa, jednocześnie dając odpowiednie znaki i polecenia (komendy) pozostałym usługującym, by spełnili w danym momencie przeznaczone im funkcje. Dlatego bardzo ważne w posłudze ceremoniarza jest to, aby należycie przygotowywał i prowadził ceremonie Mszy św. w sposób zgodny z dokumentami, przepisami i zaleceniami Kościoła. Toteż nie wolno nikomu, kto bierze udział w liturgii, sprawować ceremonii samowolnie, według własnego uznania. Są one ściśle określone przepisami i zwyczajami.

Kościół od początku swojego istnienia dbał o to, by liturgia – szczyt i źródło jego życia – była sprawowana w należytym porządku i pobożnie. Ofiara Mszy św. jest cudem nad cudami. Tu przychodzi do nas Trójca Przenajświętsza, tu jest realny Jezus Chrystus w obecności aniołów i świętych, tu dokonuje się coś niezwykłego: chleb i wino przemieniają się w Ciało i Krew Pańską. Msza uobecnia całe życie, cierpienia, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego właśnie ceremonie Mszy muszą odznaczać się pełnią uwielbienia, szacunku i adoracji Boga. Zawarte w liturgii – język, słowa, gesty, śpiew, modlitwy – muszą być odpowiednie do Majestatu Bożego, podobnie nasze zachowanie w czasie Eucharystii. Dlatego też Kościół przywiązuje tak dużą wagę do tego, by obok prowadzącego Eucharystię celebransa-kapłana swoje funkcje jak najlepiej wypełniali pomagający mu ceremoniarze.


Lektor

Wspólnota lektorów jest jedną z najmłodszych wspólnot w naszej parafii. Grupa liczy kilkanaście osób a opiekuje się nią ks. Wojciech Rogowski.

Słowo lektor pochodzi z języka łacińskiego „legere”, co tłumaczy się jako czytać. Lektor to osoba czytająca teksty Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii, podczas Mszy Świętej i innych nabożeństw. Może też podawać intencje modlitwy powszechnej oraz wykonywać psalm między czytaniami. Lektor, stojąc w szeregu ludzi, którymi Bóg posługuje się w przekazywaniu swojego Objawienia, jest wyrazicielem słów samego Boga wobec słuchaczy. Proklamując je podczas liturgii, powinien odnieść je najpierw do siebie samego jako wezwanie domagające się bardzo konkretnej odpowiedzi. Lektor jest tym, który żyje Słowem Bożym, czyta je i nad nim rozmyśla, z niego czerpie tematy do refleksji i modlitwy.

Dokumenty Kościoła podkreślają, że czytanie Słowa Bożego powinno być wykonywane z wielkim szacunkiem i zrozumieniem. Jest rzeczą konieczną, aby lektorzy wykonujący swą posługę byli naprawdę odpowiedni i dostatecznie przygotowani, aby wierni - słuchając tekstów biblijnych - rozbudzili w sobie żywe i serdeczne umiłowanie Pisma Świętego.


Ministrant

Ministranci to chyba najbardziej rozpoznawalna wspólnota parafialna, której członków można zobaczyć podczas niemalże każdej Mszy Świętej. Słowo ministrant pochodzi od łacińskiego ministrare, które oznacza służyć, pomagać. Ministrantura to służba samemu Bogu, która wyraża się w każdej funkcji lub pełnionej posłudze w zgromadzeniu liturgicznym. W modlitwie odmawianej w zakrystii przede Mszą Świętą każdy ministrant wypowiada słowa: Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie. Jest to prośba i jednoczesne oddanie się Chrystusowi, na chwilę przed spotkaniem z Nim w Eucharystii, w którym to spotkaniu wezmę czynny udział i wszystko to, co będę robił, chcę świadomie czynić z miłości do Niego.

Przez cały okres służby, ministranci uczestniczą w formacji, która nie polega tylko na nauce prawidłowego wykonywania danych funkcji podczas Mszy Świętej, ale co najważniejsze ma na celu nieustanne kształtowanie i rozwijanie relacji z Panem Bogiem. W naszej parafii formacja ministrantów opiera się na comiesięcznych spotkaniach całej wspólnoty z moderatorem, które rozpoczynają się od wspólnej Eucharystii oraz cotygodniowych spotkaniach w grupach rówieśniczych pod przewodnictwem animatora. Zarówno na zebraniach z księdzem, jak również na spotkaniach grupowych poruszane są kwestie stricte organizacyjne oraz tematy służące formacji naszej duchowości.

W parafii św. Kazimierza Królewicza mamy obecnie ponad 70 ministrantów. Moderatorem jest ks. Kamil Przymierski. Nad prowadzeniem grup formacyjnych, począwszy od kandydatów do ministrantów czuwa grupa 10 animatorów. W ramach wspólnoty funkcjonują trzy asysty:

  1. Asysta Biskupia - posługująca w niedziele o godz. 9:30, w piątki o godz. 18:00 oraz podczas wszystkich uroczystości, w tym tych z udziałem biskupa; członkami tej asysty są najstarsi ministranci i animatorzy - uczniowie szkół średnich oraz studenci,
  2. Asysta Ślubna - posługująca w niedziele o godz. 11:00, w soboty o godz. 18:00 oraz podczas ceremonii ślubnych; skupia przede wszystkim młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych,
  3. Asysta Seniorów, którą tworzą dorośli mężczyźni w różnym wieku, służący podczas Mszy Świętych w niedziele o godz. 12:30.

Oprócz formacji podstawowej, czyli dyżurów na Mszy Świętej i spotkań formacyjnych, ministranci raz w tygodniu spotykają się na hali sportowej, gdzie grają w piłkę nożną. Co miesiąc organizowane są różnego rodzaju turnieje (piłkarzyki, ping-pong, bilard, szachy, FIFA, itp.) W okresie Adwentu oraz Wielkiego Postu odbywają się weekendowe rekolekcje wyjazdowe. Cyklicznie organizowane są wyjazdy integracyjne, gdzie ministranci mogą wspólnie spędzić czas wolny. Przedstawiciele wspólnoty ministranckiej zawsze biorą czynny udział w wydarzeniach organizowanych na szczeblu diecezjalnym (konkursy wiedzy liturgicznej, turnieje piłki nożnej, zjazdy Liturgicznej Służby Ołtarza). W roku formacyjnym 2021/2022 oraz 2022/2023 szczególnymi osiągnięciami były zajmowane rok po roku I oraz II miejsca naszych reprezentantów w odpowiednich kategoriach wiekowych w Archidiecezjalnym Konkursie Wiedzy Liturgicznej oraz tytuł piłkarskich wicemistrzów Archidiecezji Białostockiej w kategorii „Lektor starszy” ligi ministranckiej.

Serdecznie zapraszamy chłopców od klasy III szkoły podstawowej do rozpoczęcia pięknej przygody z Panem Bogiem w ramach ministrantury. Spotkania kandydatów do ministrantów odbywają się w każdą sobotę o godz. 9.00.


Biała Procesja

Grupa „Białej Procesji” w parafii Świętego Kazimierza istnieje od początku i jest jedną z liczniejszych wspólnot, a należą do niej dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe. Procesje Eucharystyczne odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w okresie od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Uroczystości Chrystusa Króla.

Inauguracyjna Procesja Eucharystyczna odbywa się przed Mszą Świętą Rezurekcyjną w niedzielę wielkanocną. Kolejna Procesja Eucharystyczna jest w Niedzielę Miłosierdzia, a kulminacyjną Procesję przeżywamy w Uroczystość Bożego Ciała, w łączności z sąsiadującymi parafiami: Zmartwychwstania Pańskiego i Wszystkich Świętych. Misją naszej grupy jest kult Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz szerzenie pobożności eucharystycznej. Udział pokoleniowy w procesjach eucharystycznych właściwie kształtuje młode pokolenie, tworzy wspólnotę i żywo uczestniczy w życiu i posłannictwie naszej parafii.

„Biała Procesja” składa się z: asysty krzyża, dwóch pochodni, baldachimu, 7 chorągwi, 1 sztandaru, które nosi kilkunastu mężczyzn w asyście kobiet.

Druga część zespołu to dziewczęta z klas 4-6 szkół podstawowych, które noszą 10 poduszek symbolizujących życie Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. Trzecia część zespołu stanowią dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, które w żółtych chustach niosą różaniec.

W procesji biorą udział również dzieci przedszkolne i z klas 1-3 szkół podstawowych: 18 chłopców, którzy dzwonią dzwoneczkami i 20 dziewczynek, które sypią kwiatki. Na Procesji Eucharystycznej gromadzą się również dzieci pierwszokomunijne i gorliwie w niej uczestniczą wraz z rodzicami i dziadkami.

Opiekunem „Białej Procesji” jest ks. Michał Kalinin.

Asysta „Białej Procesji” przez swe posłannictwo, uświetnia uroczystości kościelne, prężnie się rozwija i stawia przed członkami zespołu nowe wyzwania.

oprac. Agata Ciborowska


Kult Najświętszego Sakramentu w naszej parafii przejawia się również w tym, że od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Uroczystości Chrystusa Króla przynajmniej raz w miesiącu organizowana jest procesja, w której dookoła kościoła niesiony jest Najświętszy Sakrament, a w Boże Ciało ulicami naszej i sąsiednich dzielnic. Na czele procesji niesiony jest krzyż, dzięki czemu procesja staje się symbolem chrześcijańskiego życia: drogi przemierzanej z Chrystusem do zbawienia. Osoby tworzące Białą Procesję niosą różne atrybuty Męki Chrystusa, chorągwie, feretrony, baldachim, sypią kwiaty, dzwonią dzwoneczkami. Cieszy nas, że do Białej Procesji należy dużo młodych ludzi. Dziewczynki w wieku sprzed Pierwszej Komunii Św. odpowiedzialne są za sypanie kwiatków, ich rówieśnicy za dzwonki, dziewczęta, które były już u Pierwszej Komunii Św. są odpowiedzialne za niesienie narzędzi Męki Pańskiej, atrybutów związanych z Maryją i św. Kazimierzem Królewiczem. Osoby dorosłe są odpowiedzialne za chorągwie i baldachim.

oprac. ks. Wojciech Łazewski