Inne wspólnoty

Parafialna Drużyna Harcerska

174. Parafialna Drużyna Harcerska im. Św. Kazimierza Królewicza istnieje przy naszej parafii od 4 marca 2004 r. Drużyna należy do 7 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Aurelius” zasilającego szeregi Hufca Białystok Związku Harcerstwa Polskiego. Drużyna liczy 21 osób skupionych w 3 zastępach. Opiekunem jest ks. Paweł Kamiński.

  1. Uczestniczymy w uroczystościach patriotycznych i kościelnych,
  2. wyjeżdżamy na zimowiska w okresie ferii oraz na obozy letnie,
  3. na zbiórkach (raz w tygodniu) zyskujemy wiele przydatnych umiejętności,
  4. uczestniczymy w rajdach harcerskich: białowieskim (po puszczy białowieskiej) oraz styczniowym (mającym na celu uczczenie powstańców styczniowych),
  5. organizujemy wyjazdy na ogólnopolskie spotkanie młodzieży „Lednica 2000”,
  6. wędrujemy szlakiem pielgrzymek: Krypniańskiej, Różanostockiej i na Jasną Górę.

Drużyna harcerska to doskonałe miejsce aktywności dzieci i młodzieży. W drużynie dzieci i młodzież przygotowują się do aktywnego, dorosłego życia. Przez szkołę harcerską przeszło wiele znanych i cenionych osób, zajmujących dzisiaj ważne stanowiska w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Harcerska szkoła życia i harcerski system wychowawczy odciska trwały, pozytywny znak na młodych ludziach i procentuje na całe dorosłe życie.

JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

Wystarczy przyjść na zbiórkę!
Harcówka w salce kościoła, niski parter,
wejście od ul. Leszczynowej;
Zbiórki w soboty w godz. 9:00 - 11:00
Osoby w wieku powyżej 15 lat prosimy o kontakt pod adresem mailowym.


Skauci Europy

To ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, prowadzony przez kadrę wychowawczą, którą stanowią młodzi w wieku 18-26 lat i więcej wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat młodzieńczej przygody. Opiera się na pedagogice Baden-Powella. Jako ruch katolicki, stworzony w Belgii i Francji przez Ojca Jakuba Sevin, jezuitę, jednoczy młodych z różnych krajów Europy, mających te same oznaczenia, prawo, mundury.

Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). Skauci kultywują miłość do Ojczyzny wraz z miłością do innych narodów, tak właściwą duchowi chrześcijaństwa.

Białostockie środowisko zrzesza dwie gromady: wilczków i wilcząt, zastępy męskie Kruk i Sokół, wchodzące w skład Sieci Samodzielnych Zastępów Puszcza Skautów Europy oraz 2 białostocką drużynę żeńską im. Wiary, Nadziei i Miłości, do której należą zastępy Salamandra, Raniuszek i Podróżniczek. Wspólnota skautów naszej parafii liczy 40 osób, a spotkania odbywają się w soboty o godz. 10.00. Opiekunem jest ks. Kamil Przymierski.


Rycerstwo Niepokalanej

Św. Maksymilian M. Kolbe o Rycerstwie Niepokalanej:

„Rycerstwo Niepokalanej to całość życia katolickiego w nowej formie, polegającej na łączności z Niepokaklaną, Wszechpośredniczką naszą u Jezusa". Cele i program rycerstwa św. Maksymilian streścił w haśle: "Zdobyć cały świat dla Niepokalanej Dziewicy, by Ona, a przez nią Chrystus zakrólował w duszach wszystkich ludzi".

Rycerstwo Niepokalanej (MI)

Rycerstwo Niepokalanej (w sktócie MI od łacińskiej nazwy Militia Immaculatae) założył św. Maksymilian Maria Kolbe w 1917 r. podczas studiów w Rzymie.

Cel Rycerstwa:

Starać się o nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa, a zwłaszcza o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, o zjednoczenie chrześcijaństwa oraz o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.

Warunki:

  1. Oddać się całkowicie Niepokalanej jako narzędzie w jej macierzyńskich rękach.
  2. Nosić cudowny medalik.
  3. Wpisać się do księgi rycerstwa w siedzibie kanonicznie założonej.

Środki:

  • W miarę możliwości odmawiać codziennie akt strzelisty: „O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie".
  • Wykorzystać dla sprawy Niepokalanej wszystkie godziwe środki, na jakie pozwala stan, warunki i okoliczności, zwłaszcza modlitwę, pokutę i świadectwo chrześcijańskiego życia.
  • Rozpowszechnianie cudownego medalika Niepokalanej.
  • Jeżeli pragniesz zawierzyć swoje życie Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanej, zostań jej rycerzem.

    Wspólnota modlitewna Rycerstwo Niepokalanej została erygowana przez księdza proboszcza Wojciecha Łazewskiego dnia 15 marca 2015 r. Naszym pierwszyn opiekunem duchowym był ksiądz Radosław Garbecki. Obecnie prowadzi nas ksiądz Grzegorz Pigiel. Grupa liczy 29 osob. Spotkania modlitewno-formacyjne odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca po mszy świętej o godz. 18.00.

    Animatorka grupy – Barbara Kulesza, tel. kom. 785 246 816, stacjonarny – 85 65 36 173.


    Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Wiek XV i XVI to czas szerokiego rozprzestrzeniania kultu Serca Jezusowego zwłaszcza w środowiskach zakonów kontemplacyjnych żeńskich, jak również w zgromadzeniu założonym przez św. Franciszka Salezego i św. Franciszka de Chantal. Pierwsze objawienia św. Małgorzaty Marii Alacoque były bodźcem do powstania nurtu pobożności jaki rozwinął się w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

    Główną inspiratorką założenia Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w klasztorze Nawiedzenia w Bourg-en Bresse była skromna zakonnica Konstancja – Maria Bernaud. Straż powstała 13 marca 1863r. Siostra Maria zaproponowała siostrom w klasztorach oraz wszystkim wiernym, aby zapisywali się do Stowarzyszenia, które w roku 1864 stało się Bractwem, a 14 lat później Arcybractwem. Siostra Maria ze swojego osobistego nabożeństwa do Boskiego serca zaczerpnęła myśl, aby codziennie każdy stowarzyszony odprawił jedną godzinę Strażową. W czasie tej godziny nie zmieniając nic w swoich zajęciach ma się łączyć myślą z ofiarą, jaką Chrystus składał na krzyżu za zbawienie świata. Powstał tzw. Zegar Miłosierdzia. Członkowie byli wpisywani na wybraną przez siebie godzinę. W ten sposób powstał wieniec czcicieli z całego świata, którzy trwają na posterunku na wzór Najświętszej Maryi Panny, św. Marii Magdaleny i św. Jana stojących u stóp krzyża.

    W Polsce Bractwo St. H. N. S. P. J. zostało kanonicznie założone przez bp. Antoniego Gałeckiego przy kościele Sióstr Wizytek w Krakowie w 1869, a dekretem nuncjusza Achille Rattiego podniesiono je do godności Arcybractwa dla całej Polski w 1919 r. W listopadzie 1968 r. staraniem w Stolicy Apostolskiej zatwierdzono statut Straży Honorowej poprawiony w duchu Soboru Watykańskiego II i nadano nową nazwę ,,Godzina obecności przy Sercu Jezusa” z zachowaniem trzech elementów Arcybractwa:

    - kultu oddawanego Sercu Jezusa,
    - kierunku wynagradzającego i eucharystycznego,
    - uświęcania obowiązków stanu.

    Opiekunem jest ks. Grzegorz Pigiel.


    Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa

    W parafii św. Kazimierza Królewicza w kwietniu 2015 r. została powołana do życia Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, która ma za zadanie szerzenie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i obecnie idei związanych z proklamowanym Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

    Inicjatorem powstania tej grupy modlitewnej w naszej parafii była osoba świecka, animatorka diecezjalna Janina Bucko, która zapoznała zainteresowanych z biografią Rozalii Celak oraz dziełem dla Intronizacji NSPJ. Niewątpliwie inspiracją do podjęcia Dzieła Intronizacji dla kilkunastu osób, które zapisały się wówczas do wspólnoty, było świadectwo życia krakowskiej pielęgniarki, Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Od dzieciństwa wyróżniała się ona pobożnością. Cicha, pokorna, poświęciła się pracy na oddziale skórno-wenerycznym, gdzie z heroicznym poświęceniem usługiwała zarażonym ludziom, najczęściej z marginesu społecznego, znieważającym Boga słowem i życiem. Było to dla bogobojnej Rozalii dodatkowym cierpieniem, które ofiarowała Jezusowi jako wynagrodzenie za grzechy.

    Ksiądz proboszcz Wojciech Łazewski wyraził swoją aprobatę i zezwolił na utworzenie Parafialnej Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwszym opiekunem duchowym wspólnoty był ksiądz prałat Bogdan Maksimowicz. Obecnie opiekę nad grupą sprawuje ks. Grzegorz Pigiel. Animatorem jest Anna Pawelska.

    Członkowie wspólnoty podjęli modlitwę przed Najświętszym Sakramentem jako wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie grzechy nasze, naszych rodzin, parafii i tych, co jeszcze przepraszać nie potrafią, prosząc o Intronizację NSPJ w naszych sercach, rodzinach, Ojczyźnie i świecie oraz polecając Bogu wszystkie ważne i aktualne sprawy Kościoła i Narodu.

    Obecnie grupa liczy dwadzieścia siedem osób. Członkowie Wspólnoty gromadzą się w każdy piątek na wieczornej Eucharystii, a następnie na adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, by wielbić Boga, składać Mu dziękczynienie oraz wynagradzać Bożemu Sercu za grzechy swoje, rodzin, parafii i Ojczyzny. Wspólnota działa na rzecz Intronizacji Serca Jezusowego w Polsce, zgodnie ze słowami Zbawiciela skierowanymi do Rozalii: Ja chcę niepodzielnie panować w sercach ludzkich, dlatego proś o przyspieszenie Mego panowania w duszach przez intronizację. Wspólnota modli się także o beatyfikację Służebnicy Bożej Rozalii Celak. Patronalnym świętem Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa jest Uroczystość Chrystusa Króla.

    Intronizacja NSPJ to akt wiary w prawdę objawioną o tym, kim Jezus jest i co uczynił dla naszego zbawienia. To radykalny wybór Miłości objawionej w sercu Bożego Syna. Jezus jest Królem Miłości. Akt Intronizacji Serca Pana Jezusa to wybór Jezusa jako Osoby, której miłość objawiła się w tajemnicy wcielenia, odkupienia i Kościoła. Intronizacja NSPJ w życiu tych, którzy dokonali tego aktu oznacza, że Jezus króluje będąc w centrum ich życia. Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na właściwym miejscu (św. Augustyn).

    To przez modlitwę Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa przygotowywała parafię do intronizacji, to ona ofiarowywała swoje modlitwy, radości i cierpienia w tej intencji, to ona przygotowywała grupy społeczne i zawodowe do tej uroczystości, a po uroczystym przyjęciu Aktu kontynuuje modlitwy, aby każdy mógł wytrwać w swych dobrych postanowieniach. Nie dokonuje się intronizacji, jeśli nie ma Wspólnoty, by nie był to tylko jednorazowy akt, ale by to było stałe zakorzenienie w Bogu, co dokonuje się trwając we Wspólnocie, na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Dlatego też Wspólnota przy naszej parafii nie kończy rozpoczętego modlitewnego dzieła. Nadal będzie trwała w każdy piątek przed Najświętszym Sakramentem, w duchu adoracji i wynagrodzenia Boskiemu Sercu za grzechy. Zaprasza też wszystkich chętnych, którzy pragną wynagradzać Sercu Pana Jezusa za grzechy nasze, naszych rodzin, grup, parafii, społeczności, Polski przez cotygodniową adorację Najświętszego Sakramentu. Zaprasza wszystkich, którzy pragną odwzajemniać Jezusowi Jego miłość przez własne życie i życie w stanie łaski uświęcającej.


    Apostolstwo Dobrej Śmierci

    Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci zwane - APOSTOLSTWEM DOBREJ ŚMIERCI jest stowarzyszeniem modlitewnym. Zostało zatwierdzone przez papieża Piusa X dnia 22 lipca 1908 roku we Francji. Dnia 30 maja 1987 roku prymas Polski kardynał Józef Glemp oficjalnie zatwierdził w Polsce z siedzibą w Górce Klasztornej. Opiekę nad apostolstwem sprawują Misjonarze Świętej Rodziny.

    Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci poprzez swoje modlitwy pragną wyjednać:

    • dla wiernych - wytrwanie w łasce uświęcającej,
    • dla obojętnych religijnie i dla grzeszników - łaskę uświęcającą,
    • dla wszystkich - dobrą i świętą śmierć.

    Opiekunem jest ks. Grzegorz Pigiel.

    Zelatorem p. Zofia Kaczanowska.

    Zastępcą p. Halina Szmyt i p. Ewa Szydłowska.

    Spotkania modlitewne odbywaja się 1 raz w miesiącu w ostatnią środę miesiąca o godz. 17:00 przed Najświętszym Sakramentem i Mszą świętą o godz. 18:00.

    Zapraszamy do wspólnej modlitwy!


    Koło Radia Maryja

    Koło Przyjaciół Radia Maryja od 1 marca pełni dyżury we wtorki i czwartki od godz. 16.00 do 17.45 w sali na parterze, wejście od ul. Leszczynowej.

    Opiekunem Koła jest ks. Michał Kalinin.