Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa

 

nspj

Powstanie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiek XV i XVI to czas szerokiego rozprzestrzeniania kultu Serca Jezusowego zwłaszcza w środowiskach zakonów kontemplacyjnych żeńskich, jak również w zgromadzeniu założonym przez św. Franciszka Salezego i św. Franciszka de Chantal. Pierwsze objawienia św. Małgorzaty Marii Alacoque były bodźcem do powstania nurtu pobożności jaki rozwinął się w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

Główną inspiratorką założenia Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w klasztorze Nawiedzenia w Bourg-en Bresse była skromna zakonnica Konstancja – Maria Bernaud. Straż powstała 13 marca 1863r. Siostra Maria zaproponowała siostrom w klasztorach oraz wszystkim wiernym, aby zapisywali się do Stowarzyszenia, które w roku 1864 stało się Bractwem, a 14 lat później Arcybractwem. Siostra Maria ze swojego osobistego nabożeństwa do Boskiego serca zaczerpnęła myśl, aby codziennie każdy stowarzyszony odprawił jedną godzinę Strażową. W czasie tej godziny nie zmieniając nic w swoich zajęciach ma się łączyć myślą z ofiarą, jaką Chrystus składał na krzyżu za zbawienie świata. Powstał tzw. Zegar Miłosierdzia. Członkowie byli wpisywani na wybraną przez siebie godzinę. W ten sposób powstał wieniec czcicieli z całego świata, którzy trwają na posterunku na wzór Najświętszej Maryi Panny, św. Marii Magdaleny i św. Jana stojących u stóp krzyża.

W Polsce Bractwo St. H. N. S. P. J. zostało kanonicznie założone przez bp. Antoniego Gałeckiego przy kościele Sióstr Wizytek w Krakowie w 1869, a dekretem nuncjusza Achille Rattiego podniesiono je do godności Arcybractwa dla całej Polski w 1919 r. W listopadzie 1968 r. staraniem w Stolicy Apostolskiej zatwierdzono statut Straży Honorowej poprawiony w duchu Soboru Watykańskiego II i nadano nową nazwę ,,Godzina obecności przy Sercu Jezusa” z zachowaniem trzech elementów Arcybractwa:

- kultu oddawanego Sercu Jezusa,
- kierunku wynagradzającego i eucharystycznego,
- uświęcania obowiązków stanu.

Opiekunem jest ks. Grzegorz Pigiel.

 

Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białymstoku

Ogłoszenia Twitter Facebook YouTube Galeria Tel. +48 789 463 241 E-mail
strzałka do góry