Skauci Europy

skauci_europy
Skauci Europy w Białymstoku

To ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, prowadzony przez kadrę wychowawczą, którą stanowią młodzi w wieku 18-26 lat i więcej wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat młodzieńczej przygody. Opiera się na pedagogice Baden-Powella. Jako ruch katolicki, stworzony w Belgii i Francji przez Ojca Jakuba Sevin, jezuitę, jednoczy młodych z różnych krajów Europy, mających te same oznaczenia, prawo, mundury.

Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). Skauci kultywują miłość do Ojczyzny wraz z miłością do innych narodów, tak właściwą duchowi chrześcijaństwa.

Białostockie środowisko zrzesza dwie gromady: wilczków i wilcząt, zastępy męskie Kruk i Sokół, wchodzące w skład Sieci Samodzielnych Zastępów Puszcza Skautów Europy oraz 2 białostocką drużynę żeńską im. Wiary, Nadziei i Miłości, do której należą zastępy Salamandra, Raniuszek i Podróżniczek. Wspólnota skautów naszej parafii liczy 40 osób, a spotkania odbywają się w soboty o godz. 10.00. Opiekunem jest ks. Marek Kowalczuk.

 


 

Odblaskowy eksperyment


Czytaj o akcji na stronie KPP Mońki

 


 

Rok 2016

Tak pomagam

skauciKażdy z nas może wesprzeć potrzebujących - w białostockich sklepach miała miejsce w dniach 9 - 10 grudnia 2016 roku zbiórka żywności pod hasłem "Tak, pomagam!". Organizatorem była Caritas, a nasi Skauci chętnie włączyli się w to dzieło.

 

 


 

ABC Skautingu

skauci3 grudnia 2016 roku Skauci Europy zorganizowali w Centrum Konferencyjno - Wystawienniczym w Białymstoku specjalne spotkanie dla rodziców wilczków, harcerek i harcerzy oraz wszystkich dorosłych zainteresowanych skautingiem i zaangażowaniem na rzecz dzieci i młodzieży. Na ABC Skautingu mogliśmy dowiedzieć się czym rozbudzić ducha przygody w młodym człowieku, co to jest skauting katolicki, kim są wilczki, jak założyć w swojej miejscowości/parafii Skautów Europy i na czym polega ich fenomen.

 


 

Forum Młodych

skauciW dniach 26 - 27 listopada 2016 r. odbyło się Forum Młodych, czyli niezwykłe spotkanie młodzieży z Polski, organizowane co roku przez Skautów Europy w Warszawie. Jest to blok wykładów na przeróżne tematy, także każdy znajduje coś interesującego dla siebie. Wieczorem na uczestników czeka najlepsza impreza andrzejkowa w doborowym towarzystwie! A następnego dnia, po mszy świętej, kolejna porcja wiedzy.

W tym roku, w Forum Młodych, udział wzięło sześć przewodniczek oraz dwóch harcerzy z Białegostoku. Wykłady dotyczyły m.in. łączenia pasji z pracą, przyszłości naszego kraju czy też poruszających informacji o Kościele prześladowanym. Wieczór za to odbywał się w klimatach Hollywood! Można było spotkać kobietę kot, matrixa czy też facetów w czerni.
Całe wydarzenie to była doskonała okazja by nawiązać znajomości z całej Polski, poopowiadać harcerskie przygody i odetchnąć od szkoły czy pracy.

 


 

Święto Niepodległości 2016

skauciPatriotyczny duch został obudzony! Skauci nie próżnowali w długi weekend. Męska drużyna skautów miała dwudniową zbiórkę na której nie zabrakło patriotycznych śpiewanek oraz wyprawy do lasu. Mianowany także został nowy przyboczny w męskiej gromadzie!

Dziewczyny natomiast świętowały w sobotę - 12 listopada 2016 roku. Miały wielką grę, na której zmagały się z różnymi zadaniami. Później Marta z zastępu Podróżniczek złożyła przyrzeczenie, a po apelu drużynowa zarządziła wielką bitwę na śnieżki, która nie ominęła także naszego duszpasterza.

 


 

29 października 2016

skauciSkauci Europy działający przy parafii św. Kazimierza rozwijają się niesamowicie szybko! Dnia 29 października 2016 r. została mianowana pierwsza żeńska akela w Białymstoku - Marysia, a także jej przyboczna - Ania. Wilczki ruszyły dopiero we wrześniu, a w gromadzie jest już około 13 dziewczynek, które co dwa tygodnie spotykają się na zbiórkach. Po apelu, spotkanie ogniska miały przewodniczki, czyli dziewczyny w wieku 17+. Omawiały plany na zbliżające się wydarzenia, a także tworzyły cuda z filcu. Do ogniska oficjalnie dołączyła Magda, otrzymała chustę symbolizującą przynależność do jednostki, a także złożyła przyrzeczenie i od teraz przynależy do wielkiej rodziny harcerskiej! Później została mianowana przyboczną 2.Białostockiej Drużyny i zobowiązała się do pomocy drużynowej. Środowisko skautowe jest co raz bardziej liczniejsze, czekamy także na Ciebie!

 


 

Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodniczek

Jak co roku, przewodniczki z całej Polski ruszyły na Ogólnopolską Pielgrzymkę Przewodniczek, by z opieką Matki Bożej, rozpocząć nowy rok harcerski. W 2016 roku odbyła się w dniach 16-18 września. Trzy kolumny ruszały z różnych miejscowości by w sobotę (17 września) spotkać się na wspólnej modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Białostockie przewodniczki z ogniska św. Matki Teresy szły w kolumnie św. Hildegardy wraz z dziewczynami z Wrocławia, Legnicy, Jeleniej Góry i Rząsiny.

Hasło przewodnie w tym roku brzmiało : „Dobro innych jest w twoich rękach, miej je zawsze otwarte”. Jest to fragment z obrzędu fiat, podczas którego przewodniczka zostaje Harcerką Rzeczpospolitej Polskiej. Każdy dzień pielgrzymki został podzielony. Piątek był pod mianem dziękczynienia, sobota zawierzenia, a niedziela uwielbienia.

Podczas wędrówki nie zabrakło czasu na modlitwę, rozważanie Pisma Świętego, a także na wspólną wymianę doświadczeń i pomysłów. Podczas uroczystej mszy świętej w niedzielę ofiarowane zostały plany pracy na przyszły rok a także każda z osobna ofiarowała swoją służbę Bogu.

 


picasa F O T O B L O G


 

skauci
Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodniczek

 

skauci_europy
Skauci Europy

skauci_bl
1. Szczep Białostocki św. Kazimierza Królewicza

 

picasa Fotogaleria: Inauguracja nowego roku

 
Ogłoszenia Twitter Facebook YouTube Galeria Tel. +48 789 463 241 E-mail
strzałka do góry