Schola gregoriańska
Z inicjatywy Pana Pawła Kasprzyka, wykładowcy Studium Śpiewu Gregoriańskiego w Niepokalanowie, absolwenta Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Studiów Podyplomowych z Monodii Liturgicznej w Krakowie a także licznych kursów w Polsce i za granicą, 4 grudnia 2021 przy kościele pw. św. Kazimierza w Białymstoku odbyły się Warsztaty Śpiewu Gregoriańskiego.
Uczestnicy warsztatów poznawali repertuar liturgiczny w duchu wielkiego gregorianisty – fundatora semiologii gregoriańskiej – Dom Eugene’a Cardine’a z Solesmes, wieloletniego profesora Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie. W trakcie warsztatów schola złożona z uczestników przygotowała śpiewy, które następnie wykonała w tym samym dniu na wieczornej Mszy Świętej o godzinie 18:00, odprawionej z formularza II Niedzieli Adwentu.
Spotkanie rozpoczął ks. Krzysztof Łapiński, który ukazał rolę śpiewu gregoriańskiego w liturgii. Następnie pani Agnieszka Panas poprowadziła rozśpiewanie oraz warsztat emisji głosu. Resztę dnia wypełniły zajęcia z zakresu interpretacji i praktyki śpiewu gregoriańskiego w duchu semiologii gregoriańskiej, pod kierunkiem Pawła Kasprzyka.
Po warsztatach, przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, powstała Schola gregoriańska In Omnem Terram.
10 grudnia 2023 roku odbyły się III Warsztaty Śpiewu Gregoriańskiego w Białymstoku „in omnem terram”.
Schola gregoriańska uczestniczy we Mszy św. w języku łacińskim ze śpiewem chorału gregoriańskiego w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 18:00. Zapraszamy na te msze święte, a także do scholi śpiewającej chorał.
In Omnem Terram ze Scholą Gregoriana Vilnensis
Zapraszamy na wyjątkowe koncerty muzyki gregoriańskiej w historycznych siedzibach klasztorów polskich Benedyktynek.
Po wielu miesiącach intensywnych przygotowań, po raz pierwszy od wieków usłyszymy na żywo utwory z XVII-wiecznych rękopisów polskich benedyktynek. Program „Credo” to muzyczne wyznanie wiary, które przeniesie nas w świat dawnej duchowości. Całość wydarzenia dopełni komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB (napisany specjalnie na to wydarzenie), przybliżający sylwetkę Matki Magdaleny Mortęskiej.
Łomża: 8 września, po mszy o godz. 17:00 (kościół pw. Trójcy Przenajświętszej).
Drohiczyn: 14 września, po mszy o godz. 18:00 (katedra Trójcy Przenajświętszej).
Koncerty są realizowane w ramach projektu „Dźwięki Dziedzictwa” i współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
U Sióstr Benedyktynek w Łomży i w katedrze drohiczyńskiej
W dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 2024 roku, w węgierskim Gödöllő, odbyła się jubileuszowa, 40. edycja międzynarodowej konferencji Cantus Planus. W tym roku, Pan Paweł Kasprzyk, prowadzący m.in. Schola Gregoriana w naszej parafii, był jednym z prelegentów konferencji!
15 marca 2024 - Schola Gregoriana In Omnem Terram została laureatem konkursu na sesję nagraniową Classical Sound Studio.
10 marca 2024 - Muzyczna Droga Krzyżowa w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej
i św. Kazimierza w Mońkach.
Schola gregoriańska In Omnem Terram przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku
Magdalena Rokuszewska - solistka I
Ewa Kaczyńska
Iwona Wyrwas - solistka II
Paweł Kasprzyk - magister chori
SEKWENCJA NA UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA
Schola Gregoriana In Omnem Terram
przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku
Klaudia Cegłowska
Magdalena Rokuszewska
Iwona Wyrwas
Paweł Kasprzyk - magister chori
Tekst i melodia: Melodie śpiewów Liturgii Słowa, wyd. Pallottinum, Poznań 2021.
Nagranie zostało zarejestrowane w Białymstoku 4.06.2022 roku.