Schola gregoriańska

schola_gregoriana

Z inicjatywy Pana Pawła Kasprzyka, wykładowcy Studium Śpiewu Gregoriańskiego w Niepokalanowie, absolwenta Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Studiów Podyplomowych z Monodii Liturgicznej w Krakowie a także licznych kursów w Polsce i za granicą, 4 grudnia 2021 przy kościele pw. św. Kazimierza w Białymstoku odbyły się Warsztaty Śpiewu Gregoriańskiego.

Uczestnicy warsztatów poznawali repertuar liturgiczny w duchu wielkiego gregorianisty – fundatora semiologii gregoriańskiej – Dom Eugene’a Cardine’a z Solesmes, wieloletniego profesora Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie. W trakcie warsztatów schola złożona z uczestników przygotowała śpiewy, które następnie wykonała w tym samym dniu na wieczornej Mszy Świętej o godzinie 18:00, odprawionej z formularza II Niedzieli Adwentu.

Spotkanie rozpoczął ks. Krzysztof Łapiński, który ukazał rolę śpiewu gregoriańskiego w liturgii. Następnie pani Agnieszka Panas poprowadziła rozśpiewanie oraz warsztat emisji głosu. Resztę dnia wypełniły zajęcia z zakresu interpretacji i praktyki śpiewu gregoriańskiego w duchu semiologii gregoriańskiej, pod kierunkiem Pawła Kasprzyka.

Po warsztatach, przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, powstała Schola gregoriańska In Omnem Terram, która uczestniczy we Mszy św. w języku łacińskim ze śpiewem chorału gregoriańskiego w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 18:00. Zapraszamy na te msze święte, a także do scholi śpiewającej chorał.

schola_gregoriana

Droga Krzyżowa ilustrowana muzyką. W programie śpiew gregoriański, tradycyjne pieśni wielkopostne oraz muzyka organowa.
Piątek, 31 marca 2023 roku, godzina 19:30, kościół św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku.
Schola Gregoriana In Omnem Terram w składzie: Agnieszka Bosiacka, Maria Bubrzycka, Klaudia Cegłowska, Ewa Kaczyńska, Magdalena Rokuszewska, Iwona Wyrwas, Adrian Brzoska, Paweł Kalata, Paweł Kasprzyk - magister chori.

 


 

schola_gregoriana

 


 

SEKWENCJA NA UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

Schola Gregoriana In Omnem Terram
przy parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku

Klaudia Cegłowska
Magdalena Rokuszewska
Iwona Wyrwas
Paweł Kasprzyk - magister chori

Tekst i melodia: Melodie śpiewów Liturgii Słowa, wyd. Pallottinum, Poznań 2021.
Nagranie zostało zarejestrowane w Białymstoku 4.06.2022 roku.

 


 

chor

Ogłoszenia Twitter Facebook YouTube Galeria Tel. +48 789 463 241 E-mail
strzałka do góry