Organy

Organy kościoła dolnego św. Kazimierza

organyOrgany, które obecnie znajdują się w dolnym kościele, to instrument osiemnastogłosowy o dwóch manuałach, pedale, trakturze mechanicznej. Zostały zbudowane w roku 1967 przez znaną firmę organmistrzowską Stockmann. Ta niemiecka firma została założona w 1889 roku przez dwóch braci: Bernarda i Teodora Stockmann. Jej siedzibą jest miejscowość Werl w Niemczech.organy

Do 1964 roku firma wybudowała 260 instrumentów, między innymi światowej sławy organy w Duelken (diecezja Aachen) o siedemdziesięciu dziewięciu głosach, na których nagrywane są płyty z muzyką organową. Do dnia dzisiejszego firma wybudowała ponad 500 instrumentów organowych nie tylko w Niemczech, lecz także w krajach skandynawskich.

 

organyNasz instrument pochodzi z kościoła rzymskokatolickiego św. Józefa w Hamm-Heessen (Niemcy). Organy te będą służyć przede wszystkim w liturgii. Organizowane będą również na nich koncerty, zwłaszcza muzyki barokowej.

Informacje w Musicam Sacram

 

 

Sylwester Trojanowski - Resurrectio na organy

Regina Caeli Laetare, Sylwester Trojanowski - organy

P. Eben- "Walpurgis Night" z cyklu Faust, wyk. Michał Kopyciński

 


 

Organy górnego kościoła

organyOrgany w kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku należą do jednych z największych w Polsce, a ich charakterystyczne i niepowtarzalne brzmienie jest wysoko oceniane przez profesjonalistów.

Organy zostały zbudowane w latach 1965-1977 przez firmę organmistrzowską Wolfganga Scherpfa. Ten unikalny instrument posiada 91 głosów rozdzielonych na 5 manuałów i klawiaturę nożną o elektrycznej trakturze gry i registratury, z wiatrownicami o systemie klapowo-zasuwowym i pneumatyczno-upustowym. Wyposażony jest w elektroniczny system rejestracji typu setzer.

organyInstrument ten został zbudowany dla katedry w Spirze (Speyer) w Niemczech.

W 2008 r. została podpisana umowa sprzedaży organów zawarta pomiędzy kapitułą katedry w Spirze a Parafią św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Demontaż i montaż organów został powierzony firmie organmistrzowskiej p. Krzysztofa Grygowicza. Prace były koordynowane przez firmę p. Andreasa Ladacha.

Od 26 października 2009 r. organy ubogacają liturgię sprawowaną w naszej parafii. Koncertowali na nich mistrzowie gry na organach z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych.

oprac. ks. Wojciech Łazewski

Informacje w Musicam Sacram

 


 

foto
Nasze organy - spotkanie z artystą

 

F. Mendelssohn - VI Sonata d-moll, wyk. Józef Kotowicz

F. Liszt - B-A-C-H, wyk. Józef Kotowicz

Stefan Lindblad - Letanias z cyklu Espanordica, wyk. Józef Kotowicz

Maurice Durufle - Toccata z Suity op. 5, wyk. Michał Kopyciński

Ogłoszenia Twitter Facebook YouTube Galeria Tel. +48 789 463 241 E-mail
strzałka do góry