Przy ul. Generała Józefa Hallera

2 października 2022 | fot. Jerzy Piotr Rojecki


„W niedzielę, 2 października 2022 roku, działacze i sympatycy Fundacji Obowiązek Polski odsłonili mural upamiętniający postać dowódcy zwycięskiej Błękitnej Armii, krzewiciela postaw patriotycznych - gen. Józefa Hallera. Można go podziwiać na szczycie bloku przy ul. Porzeczkowej 14 w Białymstoku. Projekt został zrealizowany w ramach programu Niepodległa. W uroczystości odsłonięcia muralu wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Uroczystość odsłonięcia muralu poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza z asystą wojska i Hallerczyków. Następnie kawaleria przejechała ulicą gen. Hallera na miejsce odsłonięcia muralu, gdzie przeszli także uczestnicy uroczystości. Autor muralu Mateusz Wróblewski podkreślał, że inspiracją był plakat przedstawiający generała, ale zostały wprowadzone niewielkie zmiany - np. na plakacie Józef Haller występuje jako osoba starsza w przeciwieństwie do białostockiego muralu, gdzie wódz z szablą zachęca do walki.

Prezes Fundacji Obowiązek Polski Dariusz Wasilewski wyjaśnił, że odsłonięcie muralu jest dobrą okazją do upamiętnienia objęcia dowództwa nad Armią Polską we Francji przez gen. Hallera, co miało miejsce 4 października 1918 roku.

- Murale to element pop-kultury, docierający też do młodego pokolenia, a na pewno patrząc na wizerunek generała, wiele osób zastanowi się i też dowie się, kim był Józef Haller, bo przecież to jedna z osób, dzięki której Polska odzyskała niepodległość - mówił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras”.

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku